Попит на іноземну валюту зростає

6 декабря 2013
4168 просмотров Голосов: Автор:
article1764.jpg

Попит на євро і долари стрімко зростає. Більшість пунктів обміну валюту взагалі припинили операції. Курс долара на українському міжбанківському ринку впродовж лише четвертого грудня зросла в на 5 копійок. Росте і готівковий курс. Якщо ще на початку тижня долар, приміром, у Львові можна було купити за 8,30 гривень, то вже станом на 5 грудня його ціна зросла на 20 копійок.

Попит нині здебільшого гасять банки. "Так, населення активніше цікавиться валютою впродовж останніх тижнів, - підтвердив у розмові з DW прес-секретар ПАТ "Кредобанк" Віктор Гальчинський. – Ажіотажу немає, загалом ситуація контрольована. Однак валюту доводиться довозити". Жодних обмежень на продаж від керівництва "Кредобанку", або ж НБУ не надходило, додає речник банку. "Оскільки у нашому банку є європейський капітал, то певний рівень довіри зберігається, гроші з депозитів клієнти ще не забирають", - запевняє Гальчинський.

"НБУ контролює ситуацію"

Про те, що банки активніше цікавляться доларом та євро свідчить остання статистика з міжбанківських валютних торгів. Зокрема, 29 листопада НБУ продав банкам понад два мільярди доларів, хоча впродовж 2013 року зазвичай ця сума не перевищувала 1,3 мільярда на день. Від початку грудня банки щодня скуповують не менше 1,6-1,7 мільярда доларів.

Задля заспокоєння населення виступив із заявою голова НБУ Ігор Соркін. Він запевнив, що "незважаючи на події в країні, банки готові працювати за будь-яких умов і жодних обмежувальних заходів на валютному ринку НБУ не вводив, а навпаки - збільшує свою участь у всіх сегментах грошового ринку".

Резерви скорочуються

В тому,що економічних підстав для паніки на валютному ринку немає, переконаний і президент Асоціації українських банків Олександр Согуняко. "Політична нестабільність діє на людську психіку, люди завжди хочуть перестрахуватися. Проте, НБУ в силах не допустити величезної хвилі попиту населення на валюту, резерви є, - запевнив Согуняко. - Одним із механізмів збити попит і подолати паніку – це вихід з продажем валюти. Що нині, зрештою, і робить НБУ".

Утім, статистика показує, що резерви НБУ в іноземній валюті невпинно скорочуються. Якщо на початок 2013 року в резервах НБУ було понад 22,7 мільярда доларів, то станом на жовтень 2013 року ця сума скоротилася на 4 мільярди, і становить майже 18,8 мільярда доларів.

Одна заява може все зруйнувати

Президент Асоціації банків впевнений, що банк в змозі контролювати ситуацію і у найближчі два тижні загострень не повинно бути. "Поки що помилок у поведінці національного банку за обставин гострої політичної кризи не бачу. Хоча в нашій країні все можливо", - додав Олександр Согуняко. Приміром, для паніки на валютному ринку достатньо однієї некомпетентної заяви високопосадовця, кажуть експерти. Днями, в інтерв’ю одному з українських телеканалів прем’єр-міністр Микола Азаров заявив: "Якщо б учасників євромайдану хвилював курс гривні, то вони б навчалися, ходили на роботу, а не на Майдан. Будь-яка дестабілізація політичної ситуації впливає в першу чергу на економічні показники, на валютний курс у тому числі", - зазначив Азаров.

Однак експерти запевняють, уряд просто робить спроби перекласти відповідальність на Майдан, аби прикрити свої помилки і недопрацювання. Кілька тижнів протесту не "роблять погоди" в економічній ситуації країни, фінансові проблеми уряду куди глибші, зауважує в інтерв’ю DW фінансовий експерт Ростислав Слав´юк. І веде далі: "Не попит і не політична нестабільність впливає на курс долара, а відсутність запозичень". Уряд має шукати терміново гроші, щоб перекрити свої проблеми у бюджетному секторі і на зовнішніх ринках, зазначає фінансист.

Штучне стримання може спрацювати як пружина

Проблема валютного ажіотажу серед населення і фінансова скрута уряду є неспівмірними, каже експерт. "Якщо українці, умовно кажучи, вилучать з банків мільярд доларів, то уряду нині потрібно вдесятеро більше. Відтак, людської паніки на фінансовому ринку уряду треба боятися куди менше", - пояснює Слав´юк. Він вважає, що гривню слід було "відпустити" ще кілька років тому, девальвуючи по кілька копійок, а не стримувати курс штучно. Нині ж може спрацювати ефект "пружини", додає фінансист.

У будь-якому разі, запевняють експерти, опозиція і влада мають шукати діалог і робити це якнайшвидше, бо затяжні політичні кризи лише збурюють народ та додають напруги, в тому числі у банківському секторі.

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk