У столиці починається передвиборна боротьба: хто буде претендувати на пост мера столиці

30 сентября 2019
14630 просмотров Голосов: 0 Автор:Igor Amicable
article18908.jpg

У столиці починається передвиборна боротьба. Наступного тижня в партії "Слуга народу" планують призначити дострокові місцеві вибори в Києві, поставивши на голосування у Верховній Раді відповідний законопроект. Серед претендентів на пост мера Києва вже зараз безліч цікавих персонажів — від мільйонерів до телеведучих, пише “Апостроф”.
Майже відразу після президентських виборів, в команді нового президента Володимира Зеленського задумали отримати владу і в столиці України. Адже Київ — ласий шматочок для будь-якої влади. Тут дуже важливо мати «свою» людину. Непублічні перепалки пізніше перейшли в публічну площину. Глава Офісу президента Андрій Богдан закликав мера Києва Віталія Кличка подати у відставку, а пізніше направив подання міністру Кабінету міністрів Олександру Саєнко з проханням ініціювати звільнення Кличко з поста глави Київської держадміністрації.
За цим послідувала низка взаємних звинувачень, і в результаті представники "Слуги народу" зареєстрували два законопроекти "Про столицю України — місто-герой Києві" №2143 і 2143-3. Перший законопроект пропонує поділ посад і повноважень мера Києва і глави КМДА, скорочення кількості депутатів Київради і повернення районних рад. Крім того, законопроект передбачає проведення дострокових місцевих виборів в Києві вже 8 грудня (чергові місцеві вибори в столиці повинні відбутися тільки в жовтні 2020 року).

Нардеп Максим Перебийніс, презентуючи попередній варіант одного із законопроектів, який був розроблений у співавторстві з Олександром Ткаченком, Ганною Бондар, Дмитром Гурін і Олександром Дубинським (які, як з'ясувалося пізніше, зареєстрували законопроект №2143-3), розповів про деякі його нюанси: Київрада складається з 84 депутатів (зараз 120); вибори проходять за відкритими списками, встановлюється 3% поріг для проходження; Київрада займається нормотворчістю, тобто встановлює загальні правила і процедури, але не вирішує питання виділення окремих земельних ділянок, як це відбувається зараз; градоначальник очолює мерію, яка надає адміністративні послуги. Ключові функції голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) — нагляд за законністю, координація діяльності територіальних і центральних органів виконавчої влади, виконання державних програм, пряме управління в умовах воєнного або надзвичайного стану.

27 вересня текст законопроекту з'явився на сайті Верховної Ради. У ньому пропонується відновити районні ради, залишається норма про поділ повноважень і посади Київського міського голови і голови КМДА. "Київський міський голова буде очолювати Київський магістрат — виконавчий орган Київської міської ради, головувати на засіданнях Київської міської ради, а голова Київської міської державної адміністрації буде здійснювати нагляд над дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування та координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади", — йдеться в документі.

Також автори запропонували ще більше урізати Київраду - до 80 депутатів, а кількість депутатів райрад становитиме 20 осіб. При цьому, КМДА очолить людина, яка призначається президентом України за поданням Кабінету міністрів на строк, що дорівнює повноваженням президента. Виходячи з таких даних, можна зробити висновок, що чинна влада хоче зробити мера "весільним генералом", а всі основні повноваження зосередити в руках глави КМДА, якого при цьому не будуть обирати кияни.

Подали свої законопроекти  інші фракції парламенту — "Європейська солідарність" в співавторстві з "Батьківщиною" з подачі Віталія Кличка, а також партія "Голос". У першому випадку політсила пропонує ліквідацію КМДА і передачу виконавчої влади адміністрації міста Києва, яку очолить мер, а також виконкомам районних рад, які пропонується відновити. Іншими словами, автори пропонують зосередити всю владу в одних руках. "У Києва має бути єдиноначальність, ситуація, яку пропонують" Слуги народу ", щоб закріпити Києву дві голови — обраного киянами мера і глави КМДА — нічого хорошого місту не принесе. Повинен бути один керівник, обраний киянами — і законопроект, поданий нами, передбачає саме це. Їх законопроект — це ліквідація місцевого самоврядування ", — пояснює один з авторів документа Олексій Гончаренко.

Крім того, цей законопроект не передбачає вибори 8 грудня. Представники "Голосу" пропонують скасувати поправки Віктора Януковича до закону про столицю 2010 року (згідно з цими правками, Віктор Янукович отримав право одноосібно, без врахування думки киян, призначати голову міської держадміністрації, до цього мер Києва автоматично ставав главою КМДА) і в тексті законопроекту видно, що депутати також пропонують відновити райради. "Ми чітко привели закон про столицю в повну відповідність з вимогами ст.118 Конституції і чинного законодавства про місцеве самоврядування для задоволення вимог киян мати незалежного і сильного мера і районні ради зі своїми виконавчими органами. Також ми врахували інтерес Президента і Кабміну для збереження контрольних функцій над роботою КМДА ", — коментує нардеп-співавтор Андрій Осадчук.

Законопроект "Слуги" нардепи критикують, кажучи про те, що він суперечить Конституції. "Проект" Слуги народу "авторства Ткаченко та його колег — ґрунтовна праця, але він виглядає, як якісна курсова або дипломна робота з питань самоврядування. Там є важливі ініціативи по системному реформуванню роботи влади в Києві, але в цілому законопроект прямо суперечить, як Конституції, так і чинному законодавству про вибори, нормам місцевого самоврядування, державні адміністрації та державні закупівлі ", — продовжує Осадчук.

Але незважаючи на розбіжності, законопроекти про столицю, як розповідають в "Слугу народу" готуються винести в сесійний зал уже на наступному тижні. Можна не сумніватися, що саме документи правлячої партії матимуть найбільшу підтримку. "Я думаю, що спеціально поміняли план і зробили сесійними днями 2-3-4 жовтня, щоб в ці дні розглянути питання по Києву", — прокоментував Олексій Гончаренко.

Активізувалася боротьба і за мерське крісло. Готовність поборотися за нього вже висловили чимало бажаючих. Нинішній градоначальник Віталій Кличко хоче і далі очолювати місто, незважаючи на те, що зараз має великі проблеми з командою. Кличко вже анонсував, що піде на вибори з оновленою політичною силою, і взяв собі в радники колишнього керуючого партнера UNITcity Максима Бахматова. Також чинний мер анонсував звільнення Олександра Спасибко і Дмитра Давтяна, яких в ЗМІ неодноразово пов'язували з бізнесменом Вадимом Столар. Саме через останнього, який курирував забудови по Києву під час мерства Кличка, у того було багато проблем в публічній площині.

Крім оновлення команди, у Кличка також не планують входити в клінч з президентом Зеленським, натякаючи на конфлікт з Андрієм Богданом і близьким до нього забудовником Андрієм Ваврішем.

У команді Зеленського рейтингового кандидата, здатного боротися з Кличко, поки не мають. Олександр Ткаченко, який претендував на цю посаду, за соціологічними замірами поступається Кличко. Наприклад, за результатами "Рейтингу", які були "злиті" в мережу кілька тижнів тому, у Ткаченко 12,1% підтримки, а у Кличка — 24,9%, хоча як кажуть люди, наближені до Кличка, по внутрішнім рейтингам, зараз цей показник ще вище. Також були наміри рухати на цей пост народного депутата Андрія Холодова, але після скандалу пов'язаного з Віктором Медведчуком, цю ідею відсунули в довгий ящик.

Серед претендентів на пост мера присутній бізнесмен і телеведучий Андрій Пальчевський, хоча сам він каже, що ще не визначився з походом на вибори. Також в рейтинги включили телеведучого Сергія Притулу, який балотувався за списками партії "Голос" в парламент. Згідно "Рейтингу", у нього було 14,6% підтримки, але офіційно про свій похід на мера Києва він не заявляв. Також, в політикумі говорять про те, що в мери збирається ресторатор Сергій Гусовський, який раніше запускав ініціативу "Люди Важливі", в якій також брав участь нинішній прем'єр-міністр Олексій Гончарук. І вів з цього приводу переговори з командою Зеленського.

Питання про це Гусовський переадресував на свою прес-службу. Там  відповіли, що незабаром Гусовський сам зробить заяву з приводу своєї участі у виборах і відзначили, що він виступає за прийняття закону про столицю і перезавантаження київської влади. "Спілкування з політичними силами і політиками — це складові для вирішення першочергових питань, пов'язаних з проблемами столиці", — пояснили в прес-службі контакти з командою Зеленського.

Серед претендентів на головний київський пост присутній також мільйонер Гарік Корогодський, який вже не перший рік має амбіції стати мером. За інформацією "Апострофа", збирається спробувати свої сили в столиці і екс-прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Також будуть висувати свою кандидатуру і колишні керівники КМДА Олександр Попов та Олександр Омельченко, і народний депутат VIII скликання Борислав Береза. Але всі амбіції впираються в дату виборів. А вона може наступити все ж в 2020 році, як і планувалося спочатку. А до того часу розклад сил може дуже сильно змінитися.

Юлія Забєліна

 

Похожие статьи:

Новости ПолитикиЛюдей після сутичок у центрі Києва вивозять у крові і з отруєнням газом

Новости КиеваСпівробітник Беркута стріляв у журналістів - ЗМІ

Новости КиеваУ столиці посилили захист на в’їздах

Новости КиеваВерховна Рада розгляне новий закон про столицю і статус Києва

Новости УкраиныПеремирия на Донбассе закончилось

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk