Астрономи завоювали Нобелівську премію по фізиці 2019

8 октября 2019
9613 просмотров Голосов: 0 Автор:Orest Novak
article18930.jpg

Сьогодні,8 жовтня, Шведська королівська академія наук оголосила, що Нобелівська премія з фізики в 2019 році буде вручена астрономам Джеймсу Піблзу (Канада-США) - за теоретичні відкриття в галузі фізичної космології, а також Мішелю Майору і Дідьє Кело (Швейцарія) - за відкриття екзопланети, що обертається навколо зірки сонячного типу. 

Про це повідомляє офіційний сайт премії Нобелівського комітету. Шведська королівська академія назвала відкриття вчених революційними для астрономії. Так був оцінений їх внесок у вивчення еволюції Всесвіту і місця Землі в ній.

Половину грошового призу, за теоретичні відкриття в фізичної космології, отримав канадський і американський вчений Джеймс Піблз, професор Прінстонського університету.Він був одним з тих, хто передбачив існування реліктового випромінювання, яка заповнила всесвіт після Великого вибуху.

Другу частину, за відкриття екзопланети, що обертається навколо зірки сонячного типу, розділили швейцарський астрофізики Мішель Майор і Дідьє Кело.Вони відкрили екзопланету 51 Пегаса b в 1995 році. З тих пір більше чотирьох тисяч екзопланет були виявлені в Чумацькому Шляху.

Загальна сума грошової премії — дев'ять мільйонів шведських крон (909 тисяч доларів США).

Під час прес-конференції в Стокгольмі Піблз підкреслив, що відкриття були зроблені зусиллями багатьох вчених. Він також дав пораду молодим людям, які думають про наукову кар'єру: робити цей крок з любові до науки."Має сенс займатися наукою, якщо вона вас захоплює", — сказав Джеймс Піблз.

 Що ж до конкретного внеску кожного вченого – саме діяльність Піблза створила базис наших сучасних уявлень про Всесвіт, а космологію – перетворила на науку, – пояснює український популяризатор науки та старший науковий співробітник відділу фізичної електроніки Інституту фізики НАН України Антон Сененко.

За словами Сененка, теоретичні інструменти та розрахунки Піблза допомогли людству відкрити той факт, що все, що ми бачимо – зірки, планети, дерева – це лише 5% Всесвіту.
Інші 95% – темна матерія і темна енергія.

Відкриття екзопланети дуже важливе, розповідає  завідувач лабораторії методологічного та інформаційного забезпечення освіти і науки астрономічної ГАО НАН України Іван Крячко: "Уявіть собі, що ми жили собі у Сонячній системі на своїй рідній планеті Земля, бачили дуже багато зір на небі, але стосовно планет біля цих зірок нічого не знали. Астрономи припускали, що там є планети, але спостережних даних не було. Майор знайшов першу таку планету і відкрив для нас, землян, світ позасонячних планет". За словами Крячка, велика проблема для астрономії – це походження Сонячної системи. А відкриття екзопланети може пролити світло на її історію.

Не знаючи інших планетних систем, ми походження нашої власної, мабуть, би до кінця не зрозуміли. Тепер ми зможемо точніше визначити, у який спосіб виникла наша власна планетна система. 

 

Похожие статьи:

Политические статьиНебесну Сотню Нобелівська премія цьогоріч оминула

IT-ТехнологииФізики відкрили 5 нових ядер

Новости Культуры​У Колумбії в зв'язку зі смертю Габріеля Гарсії Маркеса оголошено триденний траур

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети