Опитування особистим інтерв'ю:78% українців вважають своєю рідною мовою українську

9 ноября 2021
5857 просмотров Голосов: 0 Автор:Igor Amicable
article20237.jpg

9 листопада в Україні щороку відзначається День української писемності мови. За православним календарем — це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.Українська мова – державна мова України. Вона також є рідною для українців, які проживють за межами України: у Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та інших країнах. Українською мовою розмовляє близько 45 мільйонів людей і входить до другого десятка найпоширеніших мов світу.На думку багатьох учених, українська мова за ступенем поширення перебуває в другому десятку мов, а за кількістю своїх носіїв посідає друге місце серед слов’янських мов.

Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 29 липня по 4 серпня 2021 року проведено опитування, згідно якого 78% українців вважають своєю рідною мовою українську, а 18% — російську. За даними дослідження, на заході та в центрі країни майже абсолютна більшість зазначає, що українська є їхньою рідною мовою. У південному регіоні 56% назвали рідною українську та 41% — російську. На сході 59% рідною вважають українську та 34% — російську.Зазначається, що вікові відмінності полягають у тому, що молоді люди дещо частіше вважають своєю рідною мовою українську. Серед молоді віком 18–29 років українці вважають рідною 83%, а серед старшої групи (респонденти, яким за 60) — 74%. Така ж динаміка спостерігається, якщо аналізувати окремо південь та схід: 64% молоді півдня та сходу вважають рідною українську, а серед старшого покоління — 53%.Також сприйняття рідної мови залежить від типу поселення. Серед мешканців міст-мільйонників найбільше (55%) рідною вважають українську, 40% — російську. Серед мешканців менших міст та сіл українську називають рідною значно частіше.Російську мову найчастіше  вважають рідною у містах-мільйонниках півдня та сходу України (55% — російська, 36% — українська). У менших містах та селах півдня та сходу українську називають рідною близько двох третин населення, а російську — близько третини.Так, у масштабах країни з тих, для кого рідною є російська, 95% спілкуються нею ж і вдома. Серед тих, для кого рідна українська, вдома нею спілкуються 77% (тобто близько 20%, незважаючи на те, що вважає рідною мовою українську, будинки все ж таки говорять російською).Опитування свідчить, що на заході та в центрі переважно люди вдома спілкуються тією мовою, яка для них рідна. Однак на сході та півдні майже половина респондентів, для яких українська рідна, вдома переважно спілкуються російською.Крім того, дослідження показало, що 59% українців зазначають, що за останні півроку використання української мови у сфері обслуговування та торгівлі побільшало (26% сказали, що трохи більше, а 33%, що суттєво більше). 
Майже третина громадян (31%) не помітила жодних змін у частоті вживання української мови. Збільшення частоти використання державної мови було помічено у всіх регіонах. При цьому на сході найчастіше (44%) говорили, що використання української суттєво зросло (і ще 20% зазначали, що трохи збільшилося). Однак на півдні найчастіше зазначалося, що з використанням мов нічого не змінилося (41%).При цьому 55% ​​українців підтримують норму «мовного закону» про обслуговування українською мовою за умови збереження можливості обслуговування клієнтів іншими мовами на їхнє прохання. 21% такої норми не підтримує і ще майже для 18% українців це байдуже.Найбільше тих, хто підтримує обов'язкове обслуговування державною мовою у західному та центральному регіонах — 74% та 62% (натомість не підтримують 11% та 14% відповідно). На півдні та сході України приблизно однакові частини тих, хто підтримує та не підтримує цю норму закону: на півдні 33% підтримують, а 37% – ні, на сході 38% підтримують, а майже 33% – ні. В обох цих регіонах також близько 30% тих, хто не визначився зі своїм ставленням або для кого це байдуже. 
Опитування було проведено методом особистого інтерв'ю за місцем проживання респондентів. Усього опитано 2019 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.Теоретична похибка вибірки вбирається у 2,3%. Фінансування опитування здійснювалось у рамках проекту МАТРА посольства Королівства Нідерландів.

Похожие статьи:

Общество​Тільки за минулі вихідні до берегів Італії прибуло понад 4000 переселенців

Общество34% українців не хочуть в ЄС

Новости ОбществаВ «ДНР» патріотів Росії виявилось лише 10% - опитування

Общество​68% американців вважають Росію недружньою країною - Gallup

Новости ОбществаРеальні цифри втрат сил АТО в Дебальцевських подіях

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети