В Україні затвердили нові вимоги до меду. Вносяться вони наказом Мінагрополітики №330 і стануть діяти через півроку. За документом, мед повинен відповідати певним характеристикам і критеріям складу. Чітко названі параметри натурального квіткового меду, чітко визначено, що натуральний мед повинен бути без домішок, без нагрівання.
Дано визначення падевого меду і меду для кондитерських виробів. Все це має сприяти збільшенню рівня обізнаності споживачів та легалізації ринку.
Зокрема, мед повинен відповідати таким вимогам:
Складатися з вуглеводів, переважно з фруктози і глюкози. А також інших речовин, таких як органічні кислоти, ензими (ферменти), пилкові зерна (вони можуть потрапляти на мед в процесі переробки бджолами нектару).
Заборонено додавати в продукт сторонні органічні або неорганічні речовини, харчові добавки. Продукт не повинен мати ознак бродіння, сторонніх смаків і запахів і т.д.
Мед не повинен мати штучно змінену кислотність або бути нагрітим таким чином, щоб натуральні ензими (ферменти) були зруйновані або в значній мірі деактивовані.
Детально розписано, що має бути на етикетці з продукцією. Визначено, які є види меду, які у нього можуть бути смак, колір і запах, а також окремо прописані вимоги до меду для кондитерських виробів і т.д.Розписані вимоги до етикетки та інформації на ній (країні походження, складу та ін.).
Найбільше проблем у пасічників викличе дотримання «чистоти» продукту. Нерідко в мед потрапляють хімікати, якими обприскують поля. Або ж бджолярі самі можуть додавати підсолоджувачі в свою продукцію, наприклад, сиропи. Цим грішать не тільки українські, але зарубіжні виробники.
«Контроль за якістю меду в основному на внутрішньому ринку ведуть самі споживачі і продавці — неякісний мед просто не купують. Держава сюди не втручається. Є ще санепідемстанція, яка перевіряє мед, який продається на ринках, але там просто все вирішується за гроші і «все добре» стає з аналізами. Також і лабораторні тести — лаборанти за літр меду напишуть все, що захочеш. А експортний мед перевіряється на належному рівні, якісно, скрупульозно.
За словами пасічників, нові вимоги хоч і покликані зробити мед безпечніше і якісніше, швидкого результату чекати не варто. В першу чергу тому, що 80% пасік в Україні працюють в тіні і не мають паспортів. Зараз це довга, витратна процедура, яка не вигідна для бджоляра.До того ж, щорічні проби й аналізи бджіл, продуктів бджільництва теж лежать на плечах самого виробника.Ці процедури необхіцдно спростити і передати асоціаціям бджолярів (за допомогою пересувних лабораторій) і включити їх в щорічні членські внески, як прийнято у світовій практиці.
Процес легалізації ринку і підвищення якості продукції розтягнеться на кілька років, кажуть бджолярі. Але в перспективі, якщо будуть введені заходи щодо заохочення та покарання, нові правила дозволять ринку працювати за світовими правилами, захистити і продавця-виробника, і покупця якісної продукції, як за кордоном, так і всередині України.
Якщо продукція спочатку якісна, то виробнику нескладно буде дотримуватися цих вимог, кажуть учасники ринку. Інша справа, як підтвердити відповідність своєї продукції вимогам.
Наприклад, за кордоном, бджолярі не займаються аналізами, довідками, не несуть додаткових тимчасових і грошових витрат. Система така, що цим займаються асоціації бджолярів. У світі прийнята практика, коли лабораторія приїжджає на пасіку і робить аналізи прямо на місці, а результати залишають під дахом вулика. Тобто, навіть не потрібно присутності самого пасічника. У нас процедура тривала, незручна, вимагає багато часу і сил, та й недешева.
При виконанні операторами прийнятих вимог, ціни на натуральний мед можуть піднятися на 15-40% протягом наступних двох років, прогнозують пасічники. Нові правила спричинять збільшення витрат на обладнання, тару, упаковку, етикетку, маркування, навчання персоналу, контроль за якістю продукції всередині бджільницького підприємства.
На сьогоднішній день діють такі розцінки на мед:
— на мед з білої акації, травневий, липовий і різнотрав'я роздрібні цінники починаються від 150-200 грн. за літр;
— на мед з соняшнику і гречаний цінники стартують приблизно від 120-140 грн. за літр.
На роботі присадибних невеликих господарств нові стандарти, швидше за все, не позначаться, кажуть пасічники. Ті, в більшості випадків, реалізують продукцію в колі знайомих і родичів.
Здоровье и медицина → Учимся использовать мед при простуде
Здоровье и медицина → Польза меда — как лечить ребенка с помощью меда
Продукты питания → Травневий мед надає широку цілющу дію на організм
Новости Сельского хозяйства → Благодаря австралийскому открытию - специальной рамке, мед из ульев вытекает сам