Новая газета: Гроші для України - не шлюб, а "розводка"

21 января 2014
2886 просмотров Голосов: 0 Автор:
article3145.jpg

Ухвалення пакету репресивних законів і агресивне протистояння між силамиправопорядку і опозиційними активістами в Києві, яке пішло слідом, змушує ще разпильно поглянути на економічне підґрунтя цієї історії.

Як відомо, в грудні Янукович і Путін заявили, що Україна отримає 30-відсоткову знижку на газ а також 15 мільярдів доларів із російських суверенних фондів у вигляді купівлі українських єврооблігацій. Причому без будь-яких зустрічних вимог. Природно, громадськість запідозрила, що у цього економічного пакету, як у пакту Молотова-Ріббентропа, є секретний протокол. І коли Верховна рада прийняла за одне засідання більше охоронних законів, ніж Держдума за два роки, комбінація ніби як звелася до нехитрої формулі: гроші і газ в обмін на диктатуру.

Можливо, Янукович зі свого боку і сприймає угоду саметак, більше того, тихо радіє: я, мовляв, і так хотівконтрреволюцію вчинити, а мені на неї ще й гроші дали.Але з боку Кремля розводка вийшла набагато тоншою і ефективнішою.

Почнемо зі знижки на газ. Для України ця тема завжди болюча і в політичному, і власнеекономічному відношенні. Ціна 410 доларів за 1 тисячу кубометрів для країни з неефективним і масштабним комунальним сектором, а також з енергоємноюпромисловістю - дійсно, непідйомна. Але це проблема не тільки Нафтогазу, а йГазпрому. Адже ще восени почалися перебої з оплатою російських поставок, які беззміни цінової політики з російського боку могли перерости у системну кризу. Що виграв би на цьому наш експортний монополіст, крім зростання простроченої заборгованості?

Газпром узагалі став гнучкішим. Знижки на газ за останні три рокиотримали Польща, Естонія, Латвія, Литва - країни, чиї еліти ні в якійпроросійської політиці не помічені

Газпром узагалі став гнучкішим. Знижки на газ за останні три роки отримали Польща,Естонія, Латвія, Литва - країни, чиї еліти ні в якій проросійської політиці не помічені.Більше того, минулої осені великий контракт із Газпромом уклала українська компанія,правда, не Нафтогаз, а Ostchem відомого бізнесмена Дмитра Фірташа. Він вже давнокупує російське паливо по 260 доларів за тисячу кубометрів, отже, нова ціна дляНафтогазу, рівна 268,5 долара за тисячу кубометрів, для Газпрому цілком прийнятна,ніяка це не благодійність.

Ситуація з валютною позикою ще цікавіша. По-перше, озвучена цифра 15 мільярдівдоларів - поки що не більше ніж обіцянка. За фактом Росія викупила українських євробондів тільки на 3 мільярди, решта передбачається придбати протягом 2014 року.Але обіцяти - не означає придбати. Ніяких зобов'язувальних документів підписано не було, отже, кожен наступний транш буде предметом політичного торгу. По-друге, не ясно, з яких джерел Росія буде оплачувати зовнішньополітичні амбіції. Цілкомрозраховувати в цьому питанні на Фонд національного добробуту, всупереч розхожій думці, не варто. Згідно рішень уряду, на покупку іноземних паперів сумнівної якостіможна витрачати тільки 10% ФНБ, тобто 290 млрд рублів, або 8,7 мільярда доларів за поточним курсом. А «інші джерела», на які натякає наш уряд, не такі неосяжні, як цеможе здаватися з Києва.

Зате з уже наданими траншем все ясно: це кабальнийдоговір. Три мільярди доларів взяті на два роки під 5% річних. Причому у разі порушення договору Росія має права вимагати дострокового погашення. Угода укладеназа британським правом, отже, Україні ніяк не вдастьсявислизнути від її виконання, позицію Росії підтримає будь-який міжнародний суд.

В економіці України найближчими роками може відбутися тільки дві системні події,здатні вплинути на перспективи розплати з російським позикою, - девальвація і дефолт(можливо, те й інше відразу, як це було у нас 1998 року). Тоді обслуговування боргуперед Росією перетвориться з тяжкого тягаря у непосильну задачу. Потрібно буде йтина уклін і домовлятися про реструктуризацію.
За фактом Росія викупила українських євробондів тільки на 3 мільярди,решта передбачається придбати протягом 2014 року. Але обіцяти - не означає придбати

Витративши порівняно невеликі гроші (шпали для високошвидкісної магістралі Москва - Казань обійшлися б дорожче) і давши негарантовані обіцянки, Росія поставила Україну в набагато більшу економічну залежність, ніж будь-коли в новітній історії.

Головне тут - Україна, а не Янукович. Це були інвестиції не в політичний труп, а в майбутнє. Хай чим завершилася криза у сусідів, хто б не прийшов там до влади, хай який зовнішньополітичний вектор не був заявлений - українська влада буде змушена домовлятися з Росією з позицій слабкої, такої, що програла.

Тому Янукович, що посадив Тимошенко за шкоду, нібито завдану економіці країни, самці інтереси не продав навіть, а просто зрадив. Кремль же прекрасно зіграв тактично, алев стратегічній перспективі Москва перетворилася для України на стару лихварку,боротьба з якою матиме національно-визвольний характер.

Похожие статьи:

Новости ПолитикиВ оппозиции считают единого кандидата недостаточным для победы

Новости ПолитикиБулатецький: Вибори в такій системі проводити немає сенсу

Новости ПолитикиРибак Януковича "не почув" і позачергово скликати Раду не буде

Новости ПолитикиЧерез портрет Януковича депутат облради сидітиме вдома з електронним браслетом

Новости ПолитикиЯнукович насварив уряд Азарова за відсутність "покращення"

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk