Мільярдні інвестиції в дослідження у Німеччині

27 декабря 2013
4196 просмотров Голосов: 0 Автор:vasylx
article2465.jpg

Німецькі підприємства інвестували в наукові дослідження й розвиток 2013 року рекордну суму — 54 мільярди євро, посиливши таким чином конкурентноздатність країни. Найбільше грошей виклали автоконцерни.

Майже 54 мільярди євро — саме стільки німецькі підприємства вклали цього року в дослідження та розвиток. За даними Союзу засновників фондів для розвитку науки у Німеччині, це відповідає зростанню на понад 5 відсотків, якщо порівнювати з минулим роком. На думку економіста Яна Візеке з Рурського університету в Бохумі, ця рекордна сума підтверджує, що бізнес зробив висновки з фінансової та економічної кризи. За його словами, такий інвестиційний приріст сигналізує про орієнтацію на технології майбутнього.

Підприємствам є що надолужувати

Серед країн європейського економічного простору Німеччина посідає третє місце за обсягом витрат на наукові дослідження та розвиток. При цьому країна суттєво випереджає Великобританію, Францію та Італію. У міжнародному ж порівнянні, утім, німецьким підприємствам є що надолужувати, вважає Ґеро Штенке з Союзу засновників фондів для розвитку науки в Німеччині.

Адже, наприклад, Південна Корея та Японія, де продовжується процес зростання, інвестують у наукові розробки значно більше. Крім того, набрав обертів у цій справі й Китай. Тим часом у Європі Німеччину, як і раніше, випереджають у цій сфері тільки Швеція та Фінляндія. Хоча, як засвідчують результати дослідження Союзу засновників фондів для розвитку науки в Німеччині, Берлін перебуває на правильному шляху.

Так, підприємства збільшили не лише інвестиції у внутрішні дослідження та розвиток нових розробок, а й зовнішні замовлення до вищих навчальних закладів та науково-дослідних інститутів, що сягнули обсягу майже 13 мільярдів євро. Ідеться про плюс у 3,8%.

Як і минулими роками, великими сумами оперують насамперед промислові підприємства. Усіх випереджає галузь сфера автотранспорту — майже 24 мільярди євро наукових інвестицій. Виробники вантажівок та легкових автомобілів збільшили свої бюджети на дослідження та розвиток у порівнянні з минулим роком на 6,4 відсотка. Зразковим учнем тут виглядає VW. Автоконцерн з Вольфсбурга лише в третьому кварталі 2013 року в глобальному масштабі інвестував у наукові розробки понад 2,5 мільярда євро.

Крім автоконцернів до галузей, які інвестують найбільше грошей у дослідження та розвиток, належать електротехнічна індустрія, машинобудування, а також хімічна та фармацевтична промисловість. Три чверті всієї суми інвестицій, які йдуть в наукові розробки, забезпечують підприємства, де працює більше тисячі співробітників. Хоча малі підприємства теж дедалі більше інвестують у наукові дослідження, але їхня частка, як свідчать статистичні дані, є незначною.

Утім, це може стосуватися суми, але не ефективності, заявляє Ян Візеке. Адже чимало середніх підприємств відзначаються "неймовірною ефективністю у видатках на дослідження та розвиток". Тобто ці підприємства з невеликою кількістю коштів і з незначною кількістю працівників спроможні, приміром, одержувати значно більше патентів.

Стабільні показники зростання

Те, що в багатьох підприємствах наукові дослідження спрямовані переважно на постійне поліпшення продукції, на переконання Ґеро Штенке, в часи глобальної конкуренції — цілком нормальне явище. "Є підприємства і ринки, які просто таки призначені для поліпшення продукції". Як приклад він наводить китайський ринок, куди якщо німецькі підприємці прагнуть потрапити, то фактично стають зобов'язаними розмістити там свої підрозділи для досліджень. Головним чином ідеться про пристосування європейських продуктів до китайського ринку.

 

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk