На відміну від України, економіка ЄС входить у 2014 рік на підйомі

26 декабря 2013
2813 просмотров Голосов: 0 Автор:vasylx
article2378.jpg

 Локомотивами зростання наступного року стануть Німеччина і Великобританія. Проте статистика фіксує ознаки поліпшення ситуації майже в усіх проблемних країнах єврозони.

Прийдешній 2014-ий рік для економіки Єврозони і всього Європейського Союзу буде принципово іншим, ніж 2013-ий. Після двох років рецесії і стагнації, викликаних борговою кризою, яка змусила майже всі держави піти на жорсткі заходи бюджетного заощадження, на континенті починається підйом, хоча поки й не дуже швидкий.

Досягнуто поворотний пункт

 

Згідно з прогнозами Єврокомісії, сукупний ВВП 28 країн ЄС зросте 2014-го року на 1,4 відсотка, а у 18 країнах Єврозони - на 1,1 відсотка. "Ще рано святкувати перемогу, проте множаться ознаки того, що європейська економіка досягла поворотного пункту", - заявив у Брюсселі комісар з питань фінансів Оллі Рен.
Справді, приблизно з літа 2013-го року статистика фіксує в багатьох країнах Євросоюзу поступове поліпшення макроекономічних показників. У грудні потік гарних новин помітно посилився. Вони стосувалися насамперед двох локомотивів майбутнього зростання - Німеччини й Великобританії, а також двох знакових проблемних країн єврозони - Ірландії та Іспанії.

Найбільша економіка Європи, німецька, входить у 2014-ий рік у чудовій формі. Найважливіший показник ділових настроїв - індекс іfo - продовжує зростати, причому особливо швидко поліпшуються очікування опитаних семи тисяч підприємств на найближчі півроку. Тому керівник мюнхенського інституту іfo, професор Ганc-Вернер Зинн назвав отримані в грудні дані "подарунком від Діда Мороза": "Перспективи розвитку кон'юнктури наступного року чудові", - упевнений він.

Британці намагаються бути "хорошими німцями"

Безробіття в Німеччині залишається низьким, кількість банкрутств упала на найнижчий рівень за 14 років, індекс споживчої довіри GfK піднявся до найвищої позначки із серпня 2007-го року, біржовий індекс DAX перебуває на історичному максимумі. У цій ситуації Єврокомісія пророкує ФРН на 2014-ий рік зростання ВВП на 1,7 відсотка, а інститут іfo прогнозує навіть 1,9 відсотка.

Другим локомотивом зростання в Євросоюзі стане Великобританія. У грудні британський уряд різко переглянув у бік підвищення свої економічні прогнози й оголосив, що 2014-го року ВВП країни може зрости на цілих 2,4 відсотка. Незабаром надійшли дані про більш швидке, ніж очікувалося, зниження безробіття до найнижчого рівня за останні чотири з половиною роки. Одна з причин цього - узятий Лондоном курс на реіндустріалізацію країни.

Знаковий успіх Ірландії

Водночас після важкої глобальної кризи 2008-2009 років знову набирає колишню силу сфера банківських та фінансових послуг - головна галузь британської економіки. Відображенням цього певною мірою став підйом фунта - його курс до основних валют близький до максимумів за останні п'ять років, що навіть уже викликає занепокоєння Bank of England.

Економічний підйом у Великобританії дасть додатковий імпульс сусідній Ірландії - британський ринок для неї принципово важливий. А ситуація в Ірландії має дуже велике символічне значення для всієї Єврозони. Адже "Зелений острів" був першою країною, що отримала в кінці 2010-го року екстрену допомогу від створеного незадовго до цього європейського стабілізаційного фонду, і 15 грудня 2013-го року стала першою державою, що успішно завершила трирічну програму бюджетного оздоровлення.
 

Іспанія: обнадійливі сигнали від найбільш хворих галузей

Іншим підтвердженням правильності обраного шляху стане очікувана динаміка ірландської економіки. Єврокомісія прогнозує зростання ВВП на 1,7 відсотка 2014-го року, а 2015-го - пришвидшення навіть до 2,5 відсотка. Після кількох років із "затягнутими пасками" ірландські споживачі виявляють дедалі більшу активність на внутрішньому ринку, оскільки рівень безробіття хоч і залишається високим, але останніми місяцями швидко падає.

На правильному шляху знаходиться й Іспанія, четверта за величиною економіка Єврозони. У листопаді стало відомо, що за підсумками третього кварталу вона нарешті вирвалася з дворічної рецесії, а в грудні Мадрид услід за Дубліном оголосив про вихід з-під опіки стабфонду, який надав 2012-го року екстрену кредитну лінію для підтримки іспанського банківського сектора. Це свідчить про стабілізацію ситуації, мабуть, у найболючішій галузі національної економіки.

Інший тяжкохворий іспанський пацієнт - ринок нерухомості - теж почав подавати перші обнадійливі сигнали: у грудні статисти повідомили, що в третьому кварталі вперше за три роки зафіксували, порівняно з попередніми трьома місяцями, невелике зростання цін на квартири та індивідуальні будинки. Водночас домогтися помітного зниження безробіття Іспанії поки не вдається.

 

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk