В поточному році Нацбанк емітував 63млрд.друкованої гривні

1 июля 2015
2640 просмотров Голосов: 0 Автор:Kovel
article9444.jpg

За даними Мінфіну, у січні-травні обсяг відрахувань НБУ в частині перевищення його доходів на витратами до держбюджету (квазіфіскальні платежі) становив 20,125 млрд грн, тоді як у січні-квітні цей показник становив 15,125 млрд грн. Таким чином, обсяг відповідних платежів у травні склав 5 млрд грн.

Як відомо, Нацбанк надає підтримку держбюджету двома основними каналами. По-перше, через викуп держоблігацій, які випускає Мінфін. А по-друге, через квазіфіскальні відрахування частини «прибутку» до держказни. Таким чином у 2014 році НБУ фактично надрукував для Кабміну 200 млрд грн: торік його портфель ОВДП збільшився на 171 млрд грн, а «податків» він сплатив на 22,8 млрд грн.

На думку фінансистів, це зрештою стало одним з каталізаторів для девальвації та розкручування інфляції.

Враховуючи бюджетні потреби в 2015 році, емісія НБУ для потреб держказни буде не меншою. Принаймні, в Меморандумі з МВФ передбачено 139 млрд грн на рекапіталізацію банківської системи і кредити Фонду гарантування вкладів фізосіб, які на практиці можуть бути профінансовані якраз лише через випуск ОВДП з наступним їх викупом Нацбанком. Крім того, в 2015 році НБУ має здійснити квазіфіскальні платежі на 60,5 млрд грн.

За даними НБУ, в травні його портфель ОВДП збільшився на 8,3 млрд. грн., а з початку року – на 42,6 млрд. грн. Таким чином, сукупний обсяг емісійної підтримки НБУ для Кабміну (з урахуванням квазіфіскальних платежів) склав 62,7 млрд грн.

У Меморандумі з МВФ офіційний Київ (в особі перших осіб держави) взяв на себе зобов’язання підвищити рівень незалежності НБУ, що має втілитися в т.ч. у зменшенні фінансового підживлення держказни з його боку. На практиці це має призвести, зокрема, до зменшення викупу Нацбанком держоблігацій, як уже зазначалося, зі 171 млрд грн в 2014 році до 139 млрд грн у поточному році. Це може стати можливим, насамперед, через підвищення тарифів на газ, які мають зменшити потребу в докапіталізації Нафтогазу.

Разом з тим квазіфіскальні відрахування Нацбанку в поточному році повинні збільшитися, як зазначалося до 60,5 млрд грн, тобто майже втричі (з 22,8 млрд грн). З одного боку, об’єктивною передумовою для цього є девальвація, яка призвела до переоцінки валютних резервів НБУ в минулому році та, відповідно, значних «курсових доходів» (при тому, що резерви активно скорочувалися, — ред.). З іншого боку, може/має виникати питання: а чому взагалі центробанк повинен платити ефемерні податки з ефемерних доходів, які самі по собі є чистої води емісією?

Наразі таким чином питання ще не ставиться. Є лише спроби хоч якось регламентувати ці платежі НБУ до держбюджету, щоб у них була хоча якась логіка (хоч і дещо штучна, — ред.) та відійти від реалій, коли НБУ де-факто друкує для Кабміну стільки грошей, скільки той попросить (прикриваючись «виключно державними інтересами»).

На вимогу МВФ Верховна Рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроекти №2742 та №2743, в яких, зокрема, передбачено запровадження заборони з 2016 року на авансове перерахування Нацбанком коштів у бюджет до затвердження фінансової звітності НБУ міжнародними аудиторами. Крім того, встановлюється, що спершу НБУ формує загальні резерви, достатні для забезпечення його діяльності [у т.ч. під кредити рефінансування, видані банкам, — ред.], а вже потім здійснює платежі до бюджету. Це має створити певні запобіжники для емісійного фінансування держбюджету Нацбанком.

Чи реально сьогодні обійтися держбюджету без «друкарського верстату» НБУ? Швидше ні, ніж так. Насамперед, беручи до уваги військову агресію Путіна проти України, слабкість вітчизняної економіки, поганий інвестиційний клімат, проблеми з корупцією і т.д. Єдине, на що реально очікувати, — це на мінімізацію емісії, яка в непомірних масштабах може створювати додаткові проблеми (новий виток девальвації та інфляції). І практичний шанс на її утримання під контролем (тим паче, перед наближенням чергових виборів) дає, передусім, співпраця з МВФ. Сподіватися виключно на політичну волю перших осіб держави поки що не доводиться. На жаль.

Finbalance

Похожие статьи:

ОбществоЭксперты рассказали, что влияет на девальвацию гривны

Новости Экономики​Нацбанк поменял правила обмена валют

Новости УкраиныНацбанк України вперше за півтора року знизив курс гривні

Новости БизнесаНацбанк установил курс доллара на уровне 8,55 гривен за 1 доллар

Новости БизнесаНам потрібно 35 мільярдів доларів допомоги - Колобов

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети