Перший український 3D-принтер

28 мая 2015
5027 просмотров Голосов: 1 Автор:Валєра Мозговий
article8867.jpg

Ринок тривимірного друку стрімко розвивається: сьогодні невеликі принтери використовуються при створенні штучних кінцівок, невеликих деталей і запасних частин для різних механічних пристроїв. З недавнього часу послугами швидкого друку користуються навіть астронавти на МКС.

Технології

За даними українських «друкарів» більшу частину сьогоднішнього вітчизняного ринку представляє FDM-друк, також званий методом наплавлення. Технологія вже застаріває і є продовжувачем звичайного струменевого друку на папері: голівка принтера їздить по поверхні, залишаючи краплі розплавленого пластику у відповідності з моделлю. Такий метод є найдешевшим і найпростішим з наявних, однак до нього є багато питань з приводу точності і якості роботи. Вартість кілограма матеріалу (пластику) — близько 800 грн. Вартість друку можна розрахувати на даній сторінці(потрібно stl-модель виробу), але без розрахунків слід виходити з ціни в 5-10 гривень за кожен грам. На домашньому принтері витрати будуть майже в п'ять разів менше. Час роботи з виробом масою до 300 грам становить близько доби. Ціни на принтери коливаються від 12 000 гривень (вітчизняні складання) до сотень тисяч. Незважаючи на мінуси, FDM залишається найбільш зручною та вигідною технологією друку, в тому числі в домашніх умовах.

Другий метод друку — SLF, або стереолітографія. Вона використовується значно рідше, однак забезпечує значно більш високу точність кінцевої моделі. Твердіння матеріалу (фотополімеру) відбувається поступово, поверхня пересувної платформи з вихідним матеріалом обробляється лазерним променем: шар необхідної форми «запікається, і прилипає до платформи знизу. Але результат, незважаючи на більш високу (ніж у FDM) точність, виходить крихким. Мала різноманітність кольорів, дорогі матеріали і труднощі в обслуговуванні роблять SLF набагато менш вигідною, особливо якщо мова йде про домашній друк.

Матеріали

У сучасній пресі зазвичай використовується ABS (термопластична смола) і PLA (полилактид). Другий матеріал набагато швидше застигає, при цьому не вимагаючи під час роботи такої високої температури, як ABS. Зазвичай вироби з такого пластика трохи прозорі. Так як при виготовленні полілактида використовуються рослинні матеріали, готові моделі біологічно безпечні і схильні до розкладання з часом. PLA дешевші, і краще використовувати цей вид пластику саме в домашньої друку, особливо для проб і експериментів. Вартість однієї бобини PLA — від 700 до 1200 грн.

Так як ABS довше охолоджується, на етапі охолодження можливі деформації. Зате готова модель виходить міцною: ABS-вироби використовують при створенні механічних пристроїв, що потребують міцних деталей. Смола використовується частіше в промисловому друку, але більш досвідчені любителі домашнього принтинга теж вибирають її. Одна бобина якісного ABS обійдеться українському покупцеві від 800 до 1400 гривень.

Послуги в Україні

Крім домашніх розробок ентузіастів, українські інженери з Kwambio найближчим часом почнуть серійне виробництво власного 3D-принтера UNIQUE One. Півроку тому вони запустили тестування свого інтернет-магазину 3D-моделей. Сервіс допоможе уніфікувати проекти, привести все до єдиного стандарту, забезпечити користувача зручним інструментом для друку — розпочати роботу можна буде прямо з сайту.

На сайті Prusa I3.UA представлені зібрані в Україні принтери, вартість яких (від 17000 до 23000 грн) нижча, ніж при замовленні з-за кордону. Ще два хороших принтера можна заказати на іншому сайті тієї ж компанії. Ціна — $2000 до $5000. Назвати такий продукт повністю вітчизняної розробкою не можна, однак те, що вони збираються в Україні, дозволяє значно знизити ціну.

З популярних ресурсів, де можна замовити друк моделі, так і придбати принтери, комплектуючі та матеріали, найчастіше користувачі зупиняються на 3dprinter.ua (Київ, Харків, Львів, Дніпропетровськ), 3dreams.ua (Київ, Харків), 3d-mag.ua (Київ). Останній надає можливість придбати вже надруковані моделі — вази, підставки, аксесуари.

За словами представника 3dprinter.ua, за місяць компанія виконує близько 30 замовлень. На жаль, обвал валюти вже опустив ціни до межі окупності, так що про зниження вартості роботи говорити доведеться нескоро.

Галузь, хоч і повільно, але розвивається. З'являються нові розробки, чималий внесок роблять ентузіасти і аматори. А те, що в Україні з'являються дійсно передові розробки на зразок kwambio, вселяє віру в швидке зростання ринку і поліпшення якості вітчизняної 3D-друку.

Похожие статьи:

НовостиСкільки відсотків українців готові віддати Крим Росії?

Новости ПолитикиУряд США розглянув проект про допомогу Україні

Новости УкраиныМосква виділить Києву другий транш лише після погашення боргу за газ

СтатьиЩо потрібно мати на випадок війни.

Новости СпортаСьогоднішні виступи українців на Олімпіаді-2014 в Сочі

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk