​Хранителька таємниць. Що і від кого більше півстоліття приховувала в лісі у Івано-Франківській області 85-річна жінка.

22 мая 2015
4778 просмотров Голосов: 0 Автор:Вова Шешурак
article8770.jpg

Хранителька таємниць. Що і від кого більше півстоліття приховувала в лісі у Івано-Франківській області 85-річна жінка.

Жителі гуцульського села Пістинь десятиліттями ходили в ліс і навіть не здогадувалися, що там під ногами. Пока не заговорила 85-річна Марія Сторожук. Її будинок — найближчий до лісу. Вона згадує, як в 50-х її сім'я допомагала українським повстанцям. Вони ховалися в підземному сховищі.

«Моя мама пекла хліб, ми пекли з свого борошна, а як не було свого борошна, то вони привозили нам муку. Тоді не було ні котлет, ні салатів. Був борщ, капуста, барабулі».

Марія Сторожук каже, що до сих пір особи повстанців перед очима.

«Це не хлопці були, золото. Був такий собі Космацький, псевдонім його був » Довбуш ". Високий, стрункий, красивий. У нас жінка тут сусіда говорила, що нічого не хоче, лише б від нього дитину мала".

Довгі роки Марія зберігала таємницю лісового притулку. Боялася. Поки не зрозуміла, що вже можна розповісти.

«Нікому в голову не могло прийти, що під носом зариті матеріали. На той час коштували сотні життів», — говорить сільський голова Пістиня Тарас Бейсюк.

Лісничий покликав на допомогу місцевих жителів і почав розкопки на місці табору. Кілька днів тому натрапили на дивний металевий предмет. Спочатку подумали: а раптом вибухівка, адже покидаючи притулку повстанці часто їх мінували. Виявилося, що бідон. А всередині — папір.

«Ці папери були акуратно складені і всі перемотані, звичайно, такими ось. І в кожній теці було записано:» архів 51 рік "," архів 50 рік ". І це все так було складено акуратно, дуже акуратно", — розповідає про знахідку лісничий Петро Пліхтяк.

Серед знахідок — листівки, накази, розпорядження з прізвищами і датами. А ще багато чистого паперу і радіолампи для рацій. Одним словом — артефакти, які багато нового розповідають про українські підпіллі.

«Якщо потрапили в засідку, пише такий-то, такий-то — звіт про упалих в УПА — потрапив в засідку, 4 рази був поранений і домігся своїм пістолетом. Ніхто з них не здався в полон», — каже Петро Пліхтяк.

«Завдяки цим документам вдасться простежити, чим займалися повстанці в той період, в який вони проводили безпосередньо діяльність», — каже історик Ярослав Коретчук.

Історики вже з'ясували — це робочі архіви УПА Коломийського і Косівського районів Гуцульщини. Копії будуть вивчати вчені, а оригінали передадуть на зберігання в Київ. В один з національних музеїв.

Похожие статьи:

ОбществоІндієць створив свій власний ліс

Женский раздел​Не всі відносини закінчуються шлюбом. Бувають і розставання, і важкі переживання

Образование и наукаВІТАЄМО ЧАРІВНИХ ЖІНОК - ВОЛОНТЕРІВ ЗІ СВЯТОМ ВЕСНИ!

Новости в мире​Вперше за всю історію мером Парижу стала жінка

ОбществоВ Білорусі заборонять ходити в ліс

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk