5 найбільших економічних криз в історії

1 мая 2015
16220 просмотров Голосов: 0 Автор:Вова Шешурак
article8473.jpg

Економічні кризи почалися майже 200 років тому, в період становлення індустріальних суспільств. Їх постійні супутники — спад виробництва, висока інфляція, крах банківських систем, безробіття — погрожують нам і донині.


1857-58 роки

Фінансову та економічну кризу 1857-1858 років можна з повною впевненістю назвати першою світовою кризою. Почавшись у США, вона швидко перекинулась в Європу.

Об'єктами спекуляцій здебільшого були акції залізничний компаній і підприємств важкої промисловості, земельні ділянки, зерно. Дослідники відзначають, що в спекуляцію навіть пішли гроші вдів, сиріт і священиків.

Спекулятивний бум супроводжувався небувалим накопиченням грошової маси, збільшенням обсягів кредитування та зростанням курсів акцій: але в один прекрасний день все це лопнуло, як мильна бульбашка.

У XIX столітті ще не мали чітких планів щодо виходу з економічних криз. Однак приплив ліквідних коштів з Англії в США допоміг на початку послабити наслідки кризи, а потім і повністю подолати її.


1914

Початок Першої світової війни дав поштовх новій фінансово-економічній кризі. Формально причиною кризи послужив тотальний розпродаж паперів іноземних емітентів урядами Великобританії, Франції, Німеччини та США з метою фінансування військових дій.

На відміну від кризи 1857 року, вона не поширювалась з центру на периферію, а виникла одночасно в багатьох країнах. Крах стався на всіх ринках відразу, як товарних, так і грошових. Тільки завдяки втручанню Центральних банків економіка ряду країн була врятована.

Особливо глибокою криза виявилася в Німеччині. Захопили значну частину європейського ринку Англія і Франція закрили туди доступ німецьким товарам, що і стало однією з причин розв'язання Німеччиною війни. Заблокувавши всі німецькі порти, англійський флот посприяв настанню в 1916 році в Німеччині голоду.

У Німеччині, як і в Росії криза була обтяжена революціями. Ці країни довше і болючіше всіх долали наслідки соціального та економічного занепаду.


«Велика депресія» (1929-1933)

24 жовтня 1929 стало «Чорним четвергом» на Нью-Йоркській фондовій біржі. Різке зниження вартості акцій (на 60-70%) призвело до самого глибокого і тривалого у світовій історії економічній кризі.

«Велика депресія» тривала близько чотирьох років, хоча її відгомони давали про себе знати аж до початку Другої світової війни. Найбільше криза торкнулася США і Канаду, однак від нього серйозно постраждали також Франція, Німеччина і Великобританія.

Здавалося б кризу ніщо не віщувало. Після Першої світової війни США стала на шлях стабільного економічного зростання, мільйони власників акцій збільшували свої капітали, швидкими темпами зростав і споживчий попит. Звалилося все відразу. За якийсь тиждень найбільші акціонери за найскромнішими підрахунками позбулися 15 млрд. доларів.

У США повсюдно закривалися заводи, руйнувалися банки, а на вулицях виявилося близько 14 млн. безробітних, різко зріс рівень злочинності. На тлі непопулярності банкірів грабіжники банків в США були чи не національними героями.

Промислове виробництво в цей період у США скоротилося на 46%, у Німеччині на 41%, у Франції на 32%, у Великобританії на 24%. Рівень промислового виробництва за роки кризи в цих країнах був фактично відкинуто до початку XX століття.

На думку американських економістів Оганіана і Коула — дослідників «Великої депресії», якби економіка США відмовилася від заходів адміністрації Рузвельта щодо стримування конкуренції на ринку, то країна могла б подолати наслідки кризи на 5 років раніше.


«Нафтова криза» 1973-75 років

Криза 1973 має всі підстави називатися енергетичною. Його детонатором стала арабо-ізраїльська війна і рішення арабських країн-членів ОПЕК ввести нафтове ембарго стосовно держав, які підтримують Ізраїль. Видобуток нафти різко скоротився, і протягом 1974 ціни на «чорне золото» зросли з $ 3 до $ 12 за барель.

Нафтова криза найболючіше вдарила по США. Країна вперше зіткнулася з проблемою браку сировини. Цьому посприяли і західноєвропейські партнери США, які на догоду ОПЕК припинили поставки нафтопродуктів за океан.

У спеціальному посланні конгресу президент США Річард Ніксон закликав співгромадян до максимальної економії, зокрема, по можливості, не користуватися автомобілями. Урядовим установам було рекомендовано економити електроенергію і зменшити автомобільний парк, а авіакомпаніям було наказано скоротити число рейсів.

Енергетична криза серйозно торкнулася економіки Японії, яка, здавалося, була невразлива перед глобальними економічними проблемами. У відповідь на кризу уряд Японії розробляє ряд контрзаходів: збільшує імпорт вугілля і приступає до прискореного розвитку ядерної енергетики.


«Російська криза" 1998 року

17 серпня 1998 росіяни вперше почули страшне слово дефолт. Це був перший у світовій історії випадок, коли держава оголошувала дефолт не по зовнішньому, а по внутрішньому боргу, номінованому в національній валюті. За деякими даними, внутрішній борг країни становив 200 млрд. доларів.

Це стало початком важкої фінансово-економічної кризи в Росії, який запустив процес девальвації рубля. Буквально за півроку вартість долара зросла з 6 до 21 рубля. Реальні доходи і купівельна спроможність населення знизилися в кілька разів. Загальна кількість безробітних в країні досягло 8.9 млн. осіб, що становило близько 11,5% економічно активного населення РФ.

Причиною кризи експерти називають безліч факторів: обвал азіатських фінансових ринків, низькі закупівельні ціни на сировину (нафта, газ, метали), провальну економічну політику держави, виникнення фінансових пірамід.

За підрахунками Московського банківського союзу загальні втрати російської економіки від серпневої кризи склали 96 млрд. доларів: з них корпоративний сектор втратив 33 млрд. доларів, а населення позбулося 19 млрд. доларів. Однак, деякі експерти вважають ці дані явно заниженими. За короткий термін Росія перетворилася на одного з найбільших боржників у світі.

Тільки до кінця 2002 року уряду РФ вдалося подолати інфляційні процеси.

Похожие статьи:

ЭкономикаДефолт піде тільки на користь Україні

Политические статьиАбо Яценюк витягує країну з прірви, або - кінець фільму

Автомобильные новости​Україна припинила постачання автомобілів і запчастин в Крим

Новости ЭкономикиУ КРИМУ ПОЧАЛАСЯ ПРОДУКТОВА КРИЗА

ОбществоРосія "впаде" за 700 днів

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети