ЧАЕС 29 років потому: як потрапити в зону відчуження

26 апреля 2015
3349 просмотров Голосов: 0 Автор:Вова Шешурак
article8422.jpg

Сьогодні, 26 квітня в Україні вшанували пам'ять жертв катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції, де рівно 29 років тому на четвертому енергоблоці стався вибух, який повністю зруйнував реактор.

В результаті вибуху в атмосферу було викинуто 190 тонн радіоактивних речовин. Основному забрудненню піддалися міста Прип'ять, Чорнобиль і північ Поліського району Київської області.

Після аварії виникла необхідність контролю територій, які зазнали найбільшого забруднення. Межі зони відчуження неодноразово змінювалися. На сьогоднішній день встановлені межі зони відчуження включають в себе три основні території: 30-кілометрова зона по зовнішньому периметру, 10-кілометрова зона, що зазнала сильного забруднення і майданчик ЧАЕС.



Екскурсія в Чорнобиль

В даний час ступінь забруднення радіонуклідами і раніше не дозволяє зняти всі діючі обмеження режиму зони, проте туристам-екстремалам, все ж, вдається потрапити на територію унікального об'єкта.

Короткі візити в закриту зону безпечні, однак вони ретельно регулюються і дозволені лише у складі організованих приватних турів. Різні українські турфірми пропонують жителям і гостям України відправитися в екскурсійний тур в місто-привид Прип'ять і в зону відчуження в супроводі спеціальних гідів — команди супроводжуючих, які допоможуть забезпечити безпеку туристам під час екстремальної поїздки.

Потрапити в зону відчуження можна лише після пред'явлення документів на кількох контрольних пунктах. Крім того, фахівці попереджають, що під час екскурсії по ЧАЕС необхідно дотримуватися заходів безпеки — ні до чого не торкатися і вживати лише ті продукти харчування та напої, які були привезені з собою. По закінченню екскурсії фахівці перевіряють всіх туристів на рівень радіації за допомогою спеціального обладнання.

Втім, існують і сталкери, які проникають в зону відчуження незаконно. Незважаючи на те, що на територію Чорнобиля простій людині потрапити нескладно, представники правоохоронних органів нагадують, що відвідування небезпечних місць в зоні ЧАЕС без дозволу та супроводу вабить не тільки можливість отримати певну дозу радіації, але й стати жертвою руйнувань будівель, що знаходяться в аварійному стані. За це правопорушення також загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як повідомляють британські та американські ЗМІ, включаючи Daily Mail і CNN, Чорнобиль з його загадковою атмосферою став місцем паломництва багатьох любителів екстриму. Щорічно Зону Відчуження відвідують десятки тисяч туристів не тільки з України, але й з інших країн.



Життя в Зоні відчуження

Навесні і влітку 1986 року з районів, що оточують чорнобильський реактор, в незаражені райони було евакуйовано близько 116 тисяч чоловік, а в наступні роки було переселено ще 230 тисяч чоловік. Евакуація і переселення виявилися глибоко травматичними для багатьох людей не тільки через розрив соціальних зв'язків і неможливості повернутися додому, але й через соціальне «таврування», пов'язане з тим, що вони стали людьми, що зазнали впливу радіації.

За даними державного обліку, в чорнобильській зоні відчуження на сьогоднішній момент проживає близько 300 осіб, більша частина яких — люди похилого віку. Варто відзначити, що в 2000-х роках тут навіть народилася одна дитина. Зараз в Чорнобилі працює магазин, клуб і пошта. Також є церква — Свято-Іллінський храм, єдина постійно діюча церква в Чорнобильській зоні Відчуження.

Сьогодні вчені пов'язують вроджені дефекти у дітей і спалахи раку щитовидної залози в українців з наслідками аварії. Деякі дослідження пов'язують з Чорнобильською катастрофою близько 1800 випадків раку щитовидної залози у дітей. Також дослідники стверджують, що наслідки аварії позначаються на психічному здоров'ї жителів України.



Майбутнє Чорнобиля

Після аварії загальна площа радіаційного забруднення в Україні склала 50 тисяч квадратних кілометрів у 12 областях. Крім того, від радіоактивного забруднення постраждали 19 російських регіонів і частина території Білорусії.

За офіційними даними, протягом перших трьох місяців після аварії загинула 31 людина, а променева хвороба вразила 134 людини, хоча в секретних доповідях йдеться мінімум про 300. Різні дані свідчать про те, що жертвами Чорнобильської катастрофи за 25 років стали від 25 до 100 тисяч чоловік.

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети