Чому в Україні такі дорогі закордонні паспорти

12 апреля 2015
4366 просмотров Голосов: 0 Автор:Вова Шешурак
article8244.jpg

Українцям цей документ обходиться в 15,5% від зарплати, чехам — в 2,2%, болгарам — 4,5%, італійцям — 6%.

В Україні на 16% подорожчали закордонні паспорти. Тепер ціна персоналізованого бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм (з біометричним чіпом) складе 304,32 грн. (Раніше — 261 грн.), А персоналізований бланк «класичного» закордонного паспорта коштує 238,32 грн. У ДП «Поліграфічний комбінат» Україна «пояснили подорожчання девальвацією гривні, яка з початку минулого року знецінилася на третину (з 8 грн / $ до 23-24 грн / $) і введенням імпортного збору в розмірі 5%.

Тепер мінімальна ціна українського біометричного паспорта становить 561,47 грн., Тобто 22 євро. У цю суму входить, крім вартості бланка, держмито (170 грн.) І ціна реєстраційних послуг (87,15 грн.).

Уже навіть якось ніяково згадувати, що влітку минулого року міністр юстиції Павло Петренко обіцяв, що біометричні паспорти будуть удвічі дешевше звичайних закордонних паспортів. „Відповідно до рішення Кабміну про те, що виготовлення біометричних паспортів відбуватиметься на державному поліграфкомбінаті Україна, вартість паспорта буде здешевлена майже вдвічі, на 40-50%“, — заявляв тоді глава Мін'юсту.

Потім дорожнечу біометричного документа пояснили безпрецедентним рівнем його захисту. У поліграфічному комбінаті „Україна“ заявили, що для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології, що робить підробку електронного документа практично нереальною. Державні чиновники також невимовно пишаються якістю українських біометричних паспортів. „Представники Євросоюзу визнали наш паспорт найбільш захищеним з сучасних паспортів не тільки в Європі, а у світі“, — заявив глава Державної міграційної служби України Сергій Радутний.

Це, звичайно, приємно, але виникає питання — чи потрібні українцям технічні новинки, які здорожують документ? Там більше, що у ЄС немає специфічних вимог до рівня захисту паспортів. Приміром, молдавські біопаспорти — технологічно дуже прості, в них немає особливих рівнів захисту. Тому бланки для документів коштують дешево — всього 6,5 євро. Для порівняння: бланк українського паспорта коштує вдвічі дорожче (11,9 євро). Але, тим не менш, молдавські біопаспорти затверджені з боку Євросоюзу, а для громадян країни вже відкритий безвізовий режим.

На початку цього року, коли в Україні з помпою почали видавати біометричні закордонні паспорти (першим цей документ отримав президент Петро Порошенко в присутності журналістів і телекамер), державні чиновники в один голос запевняли, що „біометріка“ в нашій країні — одна з найдешевших в Європі. Це дійсно так. Якщо у нас повна вартість оформлення біометричного паспорта становить 22 євро, то, приміром, громадянам Болгарії, а також Боснії і Герцеговини такі документи обходяться в 20 євро. Чехи платять за паспорт 22 євро, іспанці — 25 євро. Справедливості заради треба сказати, що в деяких країнах „біометріка“ набагато дорожче. Приміром, румуни викладають за документи 75 євро, італійці — 116 євро. Але можна подивитися на ці цифри інакше. Середня зарплата в Україні 3633 грн. або 142,3 євро за нинішнім курсом. Тобто, наші громадяни повинні викласти за біометричний закордонний паспорт 15,5% своєї зарплати. Болгари, які в середньому отримують 441,6 євро на місяць, віддають за цей документ 4,5% свого заробітку. Для чехів це взагалі мізерні витрати — 2,2% (середня зарплата в країні 993,5 євро). Громадяни Італії, де „біометріка“ в п'ять разів дорожче, ніж у нас, для оформлення цього документа витрачають 6% зарплати, яка становить 1923 євро на місяць.

Правда, громадянам деяких країн біометричні паспорти обходяться так само дорого, як і українцям. У Румунії витрати на документ складають 13,7% від латки (546 євро на місяць), а в Молдові — 16,3% (при середній зарплаті по країні 223,8 євро).

У ситуації з вартістю закордонних паспортів українці виявилися, по суті, в пастці. Зрозуміло, що знижувати рівень захисту паспорта та друкувати нові бланки ніхто не буде. Та й перед усім світом уже похвалилися високою якістю наших документів — тепер незручно „відкочувати“ назад технічний прогрес. Хоча конфуз вже відбувся. На початку цього місяця на поліграфічному комбінат „Україна“ зламалося обладнання, на якому друкується перша сторінка бланків закордонних паспортів. Це призвело до зменшення виробничих потужностей підприємства до 4,5 тисяч паспортів на добу замість необхідних 8000. У міграційній службі уже попередили, що „можливі затримки в оформленні закордонних паспортів та порушення встановлених законодавством строків їх оформлення“.

Так що „паспортний сервіс“ по-українськи виявився не тільки дуже дорогим для наших співвітчизників, а й вкрай ненадійним.

Теги: #ціни
Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk