Пророцтво Муссоліні починає збуватися

6 апреля 2015
3142 просмотра Голосов: 1 Автор:Вова Шешурак
article8147.jpg

У 1932 році Беніто Муссоліні заявив, що держави з ліберальним ладом приречені на загибель, додавши: «Всі політичні експерименти нашого часу є антиліберальними». Демократія приречена через те, що вона не може вирішити важливі проблеми. На відміну від диктатури, яка готова зробити все заради того, щоб держава була сильною, демократія не в змозі допомогти ослаблій економіці.

Парламентські держави помітно накульгують в політичному сенсі, демократичні були змучені конфліктами і погано підготовленими до боротьби. А ось фашистам вдалося показати, хто дійсно бере живу участь у долі суспільства.

Адольф Гітлер вельми, м'яко кажучи, скептично ставився до американської демократії. Хто такі американці? Як в американський соціум вписалися емігранти? А як щодо негрів? Фашистські держави, навпаки, вели свій народ до однієї спільної мети. Гітлер абсолютно точно знав, хто німець, а хто — ні. Щоб і всі інші дізналися, Гітлер прийняв два нюрнберзьких расових закони. Політика була проста: один народ, один Рейх, один фюрер.

Сьогоднішній стан речей доводить правоту Муссоліні. Демократичні держави не можуть витягнути економіку з затяжного спаду. Народ більше не вірить в демократичні інститути. А ось Китай, країна з яким завгодно, але тільки не демократичним режимом, показує найбільший економічний ріст. Капіталізм повинен був привести країну до демократії і верховенства закону, проте китайці вмудрилися поєднати капіталізм і однопартійну систему правління.

Що об'єднує такі несхожі режими, як в Ірані, Туреччині, Угорщині, Єгипті, Венесуелі і Росії, так це поєднання деяких зовнішніх ознак демократії з неліберальними правилами. Пресу не можна назвати по-справжньому вільною — вона, в основному, є інструментом уряду. Політичні посади — виборні, однак опозиції не вдається прийти до влади. Релігійні та етнічні меншини зазнають репресій. Дисиденти, навіть якщо вони не порушують закон, ризикують здоров'ям і життям.

Одне з найбільших винаходів демократії — це концепція лояльної опозиції. Ви можете протистояти уряду, не рахуючись при цьому зрадником Батьківщини. Лідер опозиції може позбутися займаної посади за підсумками виборів, але не потрапить у в'язницю і не буде убитий наступниками. Сьогодні така схема стосовно до багатьох країн здасться, як мінімум, утопічною. Корумповані і диктаторські режими живуть у постійному страху в'язниці, а то й смерті від рук нової влади.

Однак саме серце демократії, Європа і Північна Америка, сьогодні представляють найсерйознішу причину для тривоги. Замість того щоб служити маяком, який висвітлює шлях пригнобленим народам, які прагнуть до істинної ліберальної демократії, США перетворилися на країну псевдодемократії і клептократії. Махінації на виборчих дільницях, зниження рівня довіри населення до влади, зростання плутократії — ось що являє собою сучасна західна «демократія».

Нездатність республіканців і демократів порозумітися один з одним і працювати на загальне благо стає все більш і більш тривожним фактом, оскільки майбутнє вимагає сильної влади і, в першу чергу, законної влади, здатної вирішити проблеми. Загроза поширення епідемій, таких як лихоманка Ебола, також ставить питання про ефективність уряду. Невдоволення населення низькими заробітками вимагає втручання влади. Але слабкий уряд не зможе впоратися з усіма цими завданнями. Ось вона, насмішка Муссоліні: ліберальні демократії не в змозі вирішити проблеми нації.

Тим не менш, найбільша загроза американської демократії — це не ризик вторгнення або терористичних атак, а те, що вона сама творить з собою. Адміністрація Обами, як і Джорджа Буша-молодшого, готова підкорити лібералізм цілями безпеки, секретності і автократії, навіть у тих випадках, коли обидві сторони не знаходяться в прямому протистоянні. Загроза не в тому, що американська демократія відразу загине, а в тому, що вона буде повільно позбавлятися від своєї початкової суті.

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети