Волонтери в Одесі. Хто і як грає на вашому співчутті?

16 апреля 2015
3862 просмотра Голосов: 1 Автор:Вова Шешурак
article8302.jpg

Син одеситки Владислави Цурюпи потрапив в онкогематологічне відділення з клітинною лімфомою. Лікування було дороге, але сім'я справлялася. Коли фонд «Нове життя» звернувся до Владислави з пропозицією допомогти, вона відмовилася. Але вже через кілька тижнів жінці подзвонили знайомі й повідомили, що бачили в магазинах бокси для пожертвувань з фотографією її сина. Далі були безрезультатні звернення в міліцію і прокуратуру, але справа так і залишилася невирішеною. Цей випадок в Одесі — не поодинокий, та й схем шахрайства досить багато. Я назву лише дві з них.



Схема перша. Підставні фонди

За словами юриста Олега Телія, більшість «липових» благодійних фондів створюються максимум на 11 місяців — до першої податкової перевірки. Потім фонд закривають і реєструють новий. З такою схемою зіткнулися волонтери з благодійної організації «Благовіщення», коли проводили свою щомісячну акцію по збору монет «Чиєсь-то життя врятує і дрібниця».

— Ми збирали копійки біля торгового центру «Панорама». До нас підійшов хлопець і повідомив, що він теж волонтер, але його організація зареєстрована на території Західної України, — розповідають у «Благовіщенні». — Всього через день він вже намагався влаштуватися у нас, так як його фонд «закрили» в ході податкової перевірки і він шукав нову роботу.

Реєстрація фондів в інших містах — звичайна практика для шахраїв. Наприклад, вихователь у відділенні онкогематології Інеса Борова стверджує, що на території дорослої обласної лікарні на селищі Котовського регулярно орудують «волонтери», чия організація числиться в Ростові (Росія). Куди йдуть зібрані ними гроші — невідомо.

Фонди-шахраї набирають волонтерів, обіцяючи їм 10-40% від денної «виручки». А іноді волонтери домовляються безпосередньо з батьками хворих малюків, що будуть залишати собі частину зібраних грошей в рахунок оплати праці.

Відзначимо, що справжні благодійні фонди не використовують зібрані на чиєсь лікування кошти на особисті потреби та оплату роботи співробітників. А для участі в масових акціях працівники фонду залучають добровольців, які допомагають на заходах безкоштовно.


Схема друга. Інтернет-махінації

Якщо представники підставних фондів створюють видимість організованого і серйозного підходу до справи (друкують флаєри з реквізитами, носять фірмовий одяг, значки), то шахраї-одинаки провертають свої махінації через інтернет.

— Вони моніторять різні звернення про допомогу реальних людей, дзвонять за вказаними номерами, випитують особисту інформацію під приводом бажання перевести велику суму. Насправді ж додаткові дані потрібні для того, щоб зламати карту, — розповідає волонтер Ольга.

Благодійний фонд «Парус надії» стикався навіть з шахраями з місць позбавлення волі. Вони дзвонили батькам хворої дитини, щоб вивідати побільше інформації, а коли виверт не вдавався — навіть почали погрожувати.

Боротися з такими людьми, як і з цілими фондами, дуже складно. По-перше, у жертв шахраїв найчастіше немає моральних сил, щоб судитися і добиватися справедливості. По-друге, волонтери мобільні — одинаки переміщаються по місту, а організації згортають свою діяльність при найменшій загрозі викриття.



Як розпізнати шахрая?

1. Документи. Волонтер, що збирає гроші на лікування людини, повинен мати документи, що підтверджують хворобу, і кошторис очікуваних витрат. Якщо мова йде про допомогу армії, то у волонтерів повинні бути на руках офіційно оформлені запити від підрозділу.

2. Регулярні звіти. Відповідальний волонтер обов'язково звітує про витрати (надає чеки, квитанції), публікує фото переданої людям допомоги, має на руках акти прийому-передачі (наприклад, якщо передано важливе обладнання в лікарню або військову частину).

3. Анонси акцій. На сторінках волонтерських організацій в соцмережах завжди оголошують про час і місце проведення акцій і зборів

Похожие статьи:

ОбществоСтан Хосні Мубарака покритий "мороком"

ОбществоЯк вести сімейний бюджет при нерегулярному заробітку?

ОбществоПереселенці в Харкові: Що далі - не знаємо

ОбществоЯка найбільша біда українського суспільства

ОбществоЩе одна країна відмовилася від Росії

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk