Звідки взявся великодній заєць?

5 апреля 2015
9435 просмотров Голосов: 1 Автор:Вова Шешурак
article8141.jpg

У неділю, 5 квітня, католики і протестанти святкують Великдень. Крім розфарбованих (а в останні роки і шоколадних) яєць ще одним символом Великодня на Заході вважається «великодній заєць» (Easter Bunny по-англійськи або ж Osterhase по-німецьки), який, до речі, зазвичай і приносить яйця дітям. Це швидше за все язичницька традиція, принесена в США німецькими іммігрантами.

Вважається, що великодній заєць з'явився з німецьких народних легенд. У Німеччині діти традиційно на Великдень залишали гнізда, які зазвичай робили з капелюхів, і чекали в подарунок різнокольорові яйця. У різних землях це робили різні тварини: наприклад, в Гессені це робила лисиця, а в Баварії і зовсім зозуля. З часом заєць витіснив інших казкових тварин і утвердився в цьому символічному значенні у всіх німецькомовних країнах.

Заєць також вважався священною твариною німецької богині Eostre (Eastre), від чийого імені слово «Пасха» походить і в англійській, і в німецькій мовах. А у стародавніх кельтів і скандинавів заєць вважався символом богині-матері.

Заєць, крім того, часто з'являвся на полях середньовічних християнських манускриптах. Ченці асоціювали цю тварину з непорочним зачаттям, так як ще з робіт Плінія і Плутарха вважалося, що зайці є гермафродитами.

За однією з більш сучасних легенд, бідна німецька жінка, у якої не було грошей на лікування своїх дітей, сховала прикрашені яйця в своєму саду, а, коли її діти, знайшли подарунок, поруч пробігав кролик, і вони вирішили, що це він залишив їм сюрприз.

Вперше великодній заєць і сама ця традиція згадується в трактаті німецького ботаніка і фізика Георга Франка фон Франкенау De ovis paschalibus («Про великодних яйцях»), який був опублікований в 1682 році.

З початку XVIII століття ця традиція проникає в північноамериканські колонії разом з німецькими колоністами.

Остаточно традиція склалася до кінця XIX і початку XX століття. Великодній заєць став героєм сучасного побутового казкового фольклору на кшталт Санта-Клауса. Вважається, що заєць приносить барвисті яйця (зараз це майже завжди марципанова імітація), а також шоколад та інші солодощі дітям, які себе добре вели. Багато в цей день вбираються в костюм зайця і дарують подарунки перехожим.

У православних країнах традиції пасхального зайця немає, а традиція розфарбовувати яйця, символ життя, залишається універсальною в християнському світі.

Похожие статьи:

ОбществоСпівпереживання Христу - що робити, якщо на Великдень не можеш бути в храмі

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети