Ігри олігархів. Коломойський проти Порошенка

10 февраля 2015
4017 просмотров Голосов: 0 Автор:Pavel Nek
article7266.jpg

Неодноразово розглядались стратегії українських олігархів в українській кризі. Прямий конфлікт втікача Януковича з великими гравцями привів до краху його режиму. Сьогодні можна констатувати, що сформувався новий конфлікт інтересів між двома ключовими гравцями України — Петром Порошенком і Ігорем Коломойським.

Коломойський — потужний гравець з великою кількістю цілей і ресурсів. Він має ключові позиції в ряді секторів економіки, що дозволяє йому величезний простір для маневру. За часів Майдану стало очевидно, що Коломойський зіграв ключову роль у поваленні Януковича і тільки посилив свої позиції в політичному просторі України в 2014 році.

Ще коли Коломойський був призначений губернатором Дніпропетровської області, а пізніше в його фактичне управління було передано ще й Одеську область, багато експертів заявили, що конфлікт між Києвом (Порошенко) та Дніпропетровськом (Коломойським) — лише питання часу.

Сьогодні Коломойський здійснює ряд маневрів, які тільки сторонній людині можуть здатись абсолютно непов'язаними між собою діями. Водночас, ці дії являються елементами однієї великої гри.

По-перше — Коломойський відкрив фронт проти Пінчука, розкручуючи чергову серію «справи Гонгадзе». Тиском на Кучму і шантажем Пінчука здійснюється спроба підвищити свої ставки в процесі в Лондонському суді, де між Коломойським і Пінчуком відбувається тяганина за суму приблизно в 2 млрд. доларів. Цілі подібного тиску можуть бути різні — від схиляння до мирової до переходу в атаку. Тут вже як карта ляже.

По-друге — для здійснення переходу в атаку Коломойському недостатньо просто вести гучну піар-кампанію. Йому необхідно ще заручитися підтримкою правоохоронної системи, яка дасть справі хід не тільки у віртуальній, але й в юридичній площині. У цій матриці особливо важлива позиція Генпрокуратури та її подальші дії. На проміжному етапі за допомогою медіа-ресурсів Коломойського та його близьких до нього спікерів в особі Подільського та Єльяшкевича, нардепів Денисенко і Купрія, здійснюється тиск на ГПУ з вимогою розсекретити матеріали слідства у справі Пукача. Однак це лише тактичний маневр. Мета — більш глобальна операція аж до початку масштабної «справи Кучми».

Але, як відомо, пост Генпрокурора — це квота не Коломойського, а Порошенко. Тому, якщо у Вас постало питання, чому у Віталія Яреми було так багато проблем у медіа останнім часом — копайте в бік Дніпропетровська, там Ви знайдете все, що Вас цікавить. З Дніпропетровська Яремі систематично прилітали численні «привіти», найголовнішим з яких був збір підписів за відставку Генпрокурора під куполом Верховної Ради. Якщо уважно подивитися, хто активно промотував цей процес в парламенті, то багато що стане зрозуміло.

Відкликання підписів депутатами від БПП за відставку Яреми минулого тижня — дія, що свідчить про розуміння Адміністрацією Президента багатоходової гри Коломойського. А один з останніх ефірів програми «Право на владу» на каналі 1 + 1, що був повністю присвячений «питанню Кучми», в якому Єльяшкевич відверто наїжджав на Порошенка, погрожуючи йому великими проблемами в недалекому майбутньому — це вже відповідь Коломойського і натяк на те, що поки ГПУ не почне діяти в рамках справи Гонгадзе так, як хоче того Дніпропетровськ, то тиск буде тільки наростати. А при необхідності — є кому взятися і за Порошенко.

Тому Коломойський підвищує ставки і створює ще одну точку тиску на Порошенка — це Мінський переговорний формат, в якому Кучма виступає уповноваженим української влади переговірником, статус і ранг якого був додатково підтверджений і посилений минулого тижня заявами з Адміністрації Президента. Мінський формат багато в чому є особистим проектом президента України та існування якого до останніх пір вселяло надію Банковій на мирне вирішення конфлікту на Донбасі за сценарієм Порошенко.

Судячи з останніх переговорів Порошенка з Олландом і Меркель, а також візиту останніх до Москви, заявами на конференції з безпеки в Мюнхені, вояжу Меркель до Обами — мінські домовленості як і раніше залишаються основою для подальших торгів між Україною, Росією та ЄС. Формат не закритий, хоча і може бути суттєво змінений.

У цьому контексті вже згаданий вище ефір програми «Право на владу» на каналі 1 + 1 свідомо був поділений на дві частини, перша частина якого була повністю присвячена дискредитації Кучми як представника української сторони та наїздам на АП у зв'язку зі ставкою на Кучму. Саме в цьому контексті прозвучали маячні заяви Єльяшкевича про те, що Порошенко повністю залежить від Кучми, нібито Кучма тримає чинного президента в страху папками компромату. Так і постає перед очима епічна картинка, як Кучма приходить до Порошенка та, розмахуючи папкою з компроматом, вимагає призначити його уповноваженим вести переговори в Мінську.

Важливо також зазначити, що Кучма в Мінському форматі не влаштовує ані Москву, ані ватажків ДНР і ЛНР. Тепер виходить, що ще й Коломойського. Для Москви ідеально було б, щоб у Мінському форматі домінуючі позиції з боку української делегації отримав Медведчук. Для Захарченко-Плотницького — ідеально те, що ідеально для Москви.

Коломойському ж вигідно, щоб Кучма випав з «Мінська», бо тоді вирішується питання його формальної недоторканності. Таким чином, в одну точку відразу сходиться цілий ряд тактичних інтересів. Але це інша лінія, яка ще, можливо, буде вимальовуватися в майбутньому.

Сьогодні ж можна констатувати, що лондонська справа про два мільярди прискорила самовизначення дніпропетровської групи і перевела запрограмований конфлікт між Порошенком і Коломойським з формату stand-by в реальність.

Аналіз медіа-дискурсу останніх двох тижнів чітко показує, що Коломойський через свої ЗМІ і топових спікерів розгорнув атаку на Порошенко. При цьому Ярема став першим об'єктом атаки серед людей з найближчого кола Порошенко, так як його некерованість порушує плани повномасштабної атаки на Пінчука. Розхитування крісла під Яремою, за задумом, має «наштовхнути» Порошенко на усвідомлення ним необхідності домовлятися та прислухатися до побажань в рамках атаки на Кучму.

У свою чергу, вибивання Кучми з Мінського формату стає приємним бонусом і важливим символічним кроком не тільки в рамках тяжби з Пінчуком, але і в контексті подальшої повномасштабної війни з Києвом (Порошенко).

Однак, вчорашня відставка Яреми показує, що президент цілком усвідомлює загрозу, яка виходить від Коломойського. Прибравши ослабленого Ярему, Порошенко зробив сильний хід, поставивши на чолі прокуратури більш потужну фігуру в особі Віктора Шокіна. На відміну від Яреми, Шокін є професійним прокурором. При цьому в його біографії є одна цікава деталь — у 2005 році він відкривав кримінальну справу проти Коломойського. Про що оперативно нагадав народний депутат ВРУ з фракції БПП Сергій Лещенко.

Публіці відводиться роль захоплених спостерігачів за пошуками справедливості у «справі Гонгадзе», з якого медіа-холдинг Коломойського всіма силами намагається зробити питання №1 в країні.

Проблема полягає в тому, що загострення олігархічної боротьби відбувається в умовах повного виснаження української держави. Порошенко і Коломойський явно загралися і увійшли в клінч.

Очевидно, що Порошенко входить в наймасштабнішу кризу через півроку після початку свого президентства. Це пов'язано з тим, що президент мало що намагався змінити в державі по-суті, що призвело до швидкої втрати довіри з боку народу і посилило скепсис з боку зовнішніх гравців.

Однак і Коломойський, переслідуючи свої суто прагматичні інтереси, грає у вкрай небезпечну гру, оскільки новий потужний виток дестабілізації в умовах посилення тиску з боку Путіна може закінчиться крахом Другої української республіки вже цієї весни.

Укроп UA

Похожие статьи:

Новости ПолитикиС Украины запретили выпускать активистов Гриценко и Булатова

Новости БизнесаВ американском рейтинге «Forbes» оказались 9 украинцев

Новости УкраиныМіліція відкрила кримінальне провадження у зв'язку з незаконним позбавленням волі Булатова

Новости ПолитикиОлександр Турчинов розпорядився «забезпечити охорону» Юлії Тимошенко, Михайлу Добкіну, Петру Порошенку

Новости ПолитикиВіктор Пєлєвін про ситуацію в Україні

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети