Чи змінить Лукашенко імідж диктатора?

6 апреля 2015
2836 просмотров Голосов: 0 Автор:Діма Ждовану
article8154.jpg

Інтерв'ю білоруського керівника медіакомпанії Bloomberg свідчить, що він не є незалежним від Росії гравцем, яким хотів би виглядати перед Заходом.

«Без США на Україні неможлива ніяка стабільність, а з Росією треба бути акуратними», — заявив Олександр Лукашенко в інтерв'ю американській медіакомпанії Bloomberg, яке було показано по білоруському ТБ 2 квітня. Публікації в іноземних ЗМІ з порадами глави Білорусі, як врегулювати українську кризу, лестять його самолюбству і припадають як не можна до речі для відновлення контактів на західному напрямку.

Але на цей раз бесіда Лукашенко з кореспондентом Bloomberg чітко позначила позицію "і нашим, і вашим". Суміш прозахідної і проросійської риторики вказує на те, що, дистанціюючись на словах від зовнішньої політики Кремля, білоруський керівник насправді не є самостійним гравцем. Для перемоги на чергових виборах йому потрібна підтримка Росії, а не демократичні зміни Заходу.

Півтори години ефірного часу Олександр Лукашенко говорив Bloomberg про те, що, на його переконання, може сприяти поліпшенню власного піару на Заході і на Сході. Мета одна — отримання кредитів напередодні президентської кампанії, а часу залишилося небагато.

Тому він широким жестом запросив США активно включитися в переговори щодо врегулювання ситуації на Україні і довго нахвалював Володимира Путіна за те, що він ніколи не дозволяв собі претендувати на територію Білорусі як російської губернії. При цьому Лукашенка зовсім не турбувало, чи потребує Америка в його запрошенні в миротворчий процес, чи захоче Кремль домовлятися про долю України з американцями, і наскільки тактовними виглядають подібні поради в обхід думки Євросоюзу.

Схоже, що Лукашенко і сам не пам'ятає, що всього півроку тому в інтерв'ю Euronews з таким же запалом дорікав американцям за те, що ті «витратили на українську демократію», близько 5 мільярдів доларів. Звелів він забути і про пропозицію Володимира Путіна, який у свій перший президентський термін все ж кликав Білорусь увійти до складу Росії всіма шістьма областями. Може бути, тому так натужно прозвучали запевнення білоруського лідера на захист Путіна: «Він інша людина і не планує відновлювати ніяких імперій».

Президент Білорусі за звичаєм намагається всидіти на двох стільцях. Його суперечлива словесна еквілібристика в інтерв'ю Bloomberg тільки підкреслює, що Москва легко знайде спосіб не допустити переорієнтації зовнішньої політики Мінська на Захід. Перегинати палицю ніяк не можна, щоб не повторити долю України. Цього глава Білорусі серйозно побоюється. Незважаючи на заяви американського ЗМІ про відсутність сумнівів в дружньому ставленні Росії, сваритися з Москвою він явно не має наміру.

Інше питання, чи увійшла Білорусь у зв'язку з подіями на Україні в зону геополітичних інтересів США? Ще недавно спостерігачі заперечували таку перспективу. Видається, що і сьогодні у відносинах Вашингтона і Мінська ніяких кардинальних змін не відбулося, незважаючи на деяке пожвавлення контактів.

Правда, недавно США зняли санкції відносно підприємства «Белоруснефть», введені 4 роки тому за співпрацю з Іраном. Розбіжності ж з питань прав людини та політв'язнів зберігаються. Так що сьогоднішнє підвищення уваги американських політиків до Білорусі може означати швидше заохочення нейтралітету Мінська, який Лукашенко, незважаючи на незадоволення Кремля, і без того завбачливо демонструє з часу початку подій на Україні.

Захід також навряд чи обманюється, що нейтральна позиція Лукашенка зможе послабити вплив Кремля в міру наближення до виборів, в яких Лукашенко має намір брати участь в п'ятий раз. Насправді, він зовсім не є незалежним правителем, яким бажав би постати перед західними політиками, коли критично оцінив анексію Криму або відмовився від підтримки російських контрсанкцій щодо ЄС.

Вже найближчим часом ми станемо свідками зміни тактики офіційного Мінська — посилення проросійської риторики з вуст білоруського президента. І Лукашенко чудово усвідомлює, що забезпечити чергову «елегантну перемогу» і утримати її допоможе тільки Кремль, а не вимагання демократичних виборів Заходу.

У цій ситуації позбавлення від іміджу диктатора стає не такою вже важливою задачею, тим більше що поруч, як кокетливо заявив Bloomberg білоруський лідер, "є диктатори й гірше". До того ж, Лукашенко впевнений, що зміни влади в Білорусі в найближчу президентську кампанію не буде.

Похожие статьи:

Политические статьиПариж звинуватив Київ у невиконанні зобов'язань по "мінським угодам"

ОбществоЮлія Тимошенко померла!

Политические статьиЯценюк і Меркель квапляться провести вибори в Донбасі.

ОбществоЗа своїми законами, США можуть почати воювати з ким завгодно і коли завгодно.

Политические статьиКолесніков залишив Партію регіонів

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk