Хто проти кого? Росіяни проти українців чи навпаки

27 января 2015
2879 просмотров Голосов: 0 Автор:Pavel Nek
article6939.jpg

За минулий рік колосальні зміни відбулися не тільки з українською ідентичністю, але і з російською: весь останній рік російська пропаганда доводила, що «Росія — це не Україна». Ну і, звичайно, нескінченним потоком йшли розповіді про «український фашизм», «бендерівський нацизм» та іншу розлогу журавлину.


Ось такий телефашизм можна спостерігати на будь-якому федеральному телеканалі. Причина в тому, що у російських політичних еліт існує екзистенційний страх перед Майданом і перед відкритим суспільством як таким. Тому росіянам робляться посили, що Росія — це остання фортеця істинної віри, а Україна — відпадання від істини і моральних ідеалів. На їхню думку, Україна — це частина «русского мира», але зрадила російське: спочатку під впливом Польщі та Литви, тепер під впливом США. В принципі, ставлення до України в Росії багаторівневе: на обивательському рівні такий мотив — «у мене дідусь, бабуся, дядько, тітка, дружина з України», ми любимо українські пісні, сало, вареники. Україна в такому контексті — це така буфонадна, прикольна імперська окраїна. Як писав Пушкін про Гоголя, — «плем'я співає і танцює». Але при цьому є ще концептуальний рівень цього відношення: Україна — слабка ланка «русского мира», несамостійний осколок, віддалений від якоїсь абсолютної сутності.

Інформаційна політика будується на наступних посиланнях: в принципі, український народ — хороший, але лише в тій мірі, в якій він є молодшим братом Росії, частиною «загального політичного простору» і зберігає вірність «спільної історії». Мазепа, Петлюра, Бандера — це страшні лайки. Останні роки соціологи проводять паралельні дослідження — росіян запитують: «Як ви ставитеся до України та українців?», українців: «Як ви ставитеся до Росії і росіян?». Тендеція дуже чітка: росіяни ставляться до України набагато гірше, ніж українці до Росії. Ну а в 2014 році Україна в російському інформаційному просторі зображується як полюс абсолютного зла: там фашисти, бандерівці, це майже батьківщина Гітлера і диявола. Таким чином росіян підштовхують до того, що «фашистську Україну» необхідно знищити — незважаючи на правові або політичні обмеження.

Спочатку розглядався сценарій створення Новоросії від Одеси до Харкова. Це був би своєрідний буфер, сателіт — незалежна держава, але повністю підконтрольна Кремлю. Однак кремлівські стратеги не врахували фактор, який виявився вирішальним: вони вважали, що населення України — це бидло, людиноматеріал, статисти, яких не слід приймати в розрахунок. Але цей самий «людиноматеріал» виявився розумним, просунутим, рефлексуючим, зрілим громадянським суспільством, здатним до самоорганізації: такого волонтерського руху, як в Україні в 2013-2015 роках, не було ніде і ніколи в історії людства. Громадянське суспільство підмінило собою хвору, корумповану, вкрай неефективну державу. Як кажуть, в України поки немає ядерної зброї, тому що волонтери її ще не замовляли. Тим не менш, від підтримки сепаратистів РФ не відмовиться, незважаючи на всі поразки, адже тліючий конфлікт на Донбасі — це ефективний механізм впливу на Україну.

Ніщо не поверне російсько-українські відносини до того формату особливої братської любові, яка культивувалася державою протягом кількох століть. Анексія Криму і війна на Донбасі, а також найжорстокіша інформаційно-психологічна війна з боку російських ЗМІ привели до розірвання російсько-українського неформального пакту, що проіснував з середини XVII століття. Події в Україні розкололи також і російське суспільство — приблизно 15% на 85%, і цей розкол тільки поглиблюється. Радянський союз закінчився не в 1991 році, а в 2014-му, і саме в Донбасі.

Крім того, якщо раніше Росія і Україна взаємодоповнювали один одного, то тепер взаємовиключають. Якщо Росія не знищить і не розчленує Україну, то успішна і модернізована Україна знищить Росію. Не в тому сенсі, що поверне Крим, а в тому сенсі, що успішна Україна створює для Росії такий сильний виклик, який та навряд чи здатна буде витримати. Зрозуміло, мова не про агресію — військову, економічну чи політичну. Мова про те, що в сучасному світі відкриті суспільства виграють, а закриті — програють. Якщо Україна зуміє стати успішною державою, то вона, а не Росія, стане неформальним центром Східної Європи ".

УКРОП

Похожие статьи:

Новости в миреПриєднавшись до РФ кримчани не зможуть здавати житло

Политические статьи​Посольство США в РФ по пунктам опровергло пропаганду Кремля

Новости УкраиныМосква виділить Києву другий транш лише після погашення боргу за газ

Новости УкраиныНовый премьер Крыма переподчинил себе МВД, МЧС, армию и флот и призвал Путина вмешаться

Новости в миреРосія збільшує свої військові витрати

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети