Держсекретар США Джон Керрі сказав, що Україна, яка зіштовхнулася з політичною кризою і масовими анти-урядовими протестами, повинна володіти можливістю встановити тісні зв'язки з Європою, якщо хоче, і не піддаватися примусу з боку більш потужних сусідів, таких як Росія, — пише видання «Washington Post»з посиланням на агентство «Associated Press».
— Ніде боротьба за демократичне, європейське майбутнє не важлива більше, ніж в Україні, — заявив Керрі на конференції з питань безпеки в Мюнхені. — Хоча на вулицях присутні сумнівні елементи, як в будь хаотичної ситуації, більшість українців хоче жити вільно в безпечній, процвітаючій країні.
Пізніше, на зустрічі з лідерами опозиції, Керрі підтвердив підтримку США «демократичних, європейських сподівань українців і спроб лідерів виступити на захист демократії і вибору», — як свідчить Держдепартамент. Він закликав опозицію продовжувати переговори з урядом.
За офіційною інформацією департаменту, Керрі також повідомив міністру закордонних справ України Леоніду Кожарі про необхідність звільнити політичних ув'язнених, зайнятися ситуацією, що погіршується з дотриманням прав людини, захистити демократичні принципи і сформувати «технічний уряд», яке зможе зайнятися економічними проблемами країни та європейськими сподіваннями її громадян.
Криза в Україні почалася після того, як президент Віктор Янукович відмовився від угоди з поглиблення зв’язків із Європейським Союзом на користь зближення з Росією. Незабаром протести включили широкий спектр невдоволення корупцією, жорстокої міліцією та інших проблем.
У своєму зверненні Керрі заявив, що протестуючі «борються за право зближуватися з партнерами, які допоможуть їм реалізувати їх устремління — і вони вирішили, що їх майбутнє не повинно бути пов'язано виключно з єдиною країною, і звичайно до нього не повинно бути примусу».
Він заявив, що США і ЄС «солідарні з народом України в цій боротьбі».
Серед слухачів були присутні американські, європейські та інші дипломати, правники, військовослужбовці, фахівці з аналітичних центрів та академічних кіл та колишні представники урядів, такі як Генрі Кіссінджер.
Керрі не критикував безпосередньо Росію, яка звинуватила Захід у розпалюванні заворушень в Україні. Він тільки сказав «Росія та інші країни» не повинні розглядати європейську інтеграцію своїх сусідів як процес, який їм шкодить.
-Фактично, урок останніх п'ятдесяти років полягає в тому, що ми можемо досягти набагато більшого, якщо США, Росія і Європа стануть співпрацювати. Але не сумнівайтеся: ми продовжимо висловлюватися, коли наші інтереси або цінності ущемлені будь-якою країною в регіоні, — заявив Керрі.
Керрі вставив свої зауваження про Україну в більш широкий контекст «тривожної тенденції» руху до деспотії серед урядів центральної та східної Європи.
— Прагнення громадян знову розтоптані корумпованими, олігархічними інтересами — інтересами які використовують гроші для придушення політичної опозиції та інакомислення, покупки політиків та засобів масової інформації, і послаблення незалежності судочинства, а також прав неурядових організацій, — додав він.
Виступаючи на конференції перед Керрі, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров затаврував підтримку Заходом української опозиції, припустивши, що це призвело до ескалації насильства.
-Чому ми не чуємо засудження на адресу тих, хто захоплює і утримує урядові будівлі, підпалює міліцію, використовує расистські, антисемітські та нацистські гасла?, — поцікавився Лавров.
Керрі зробив свою заяву спільно з міністром оборони США Чаком Хейгела, який безпосередньо не згадував про Україну.
Хейгел повторив заклик Керрі до «транс-атлантичного відродження» і подвоєння зусиль у бік поліпшення всіх варіантів співпраці США і європейських союзників у рамках NATO.
Маленьким, але важливим елементом виступу Хейгела була його заява, що він і Керрі мають намір надати відносно більше ваги дипломатичним зусиллям в міжнародних відносинах США, і менше — військовим.
Це відсилання до того, що деякі називають мілітаризацією зовнішньої політики Вашингтона в роки після терористичних атак 11 вересня 2001 року, і двох наступних американських війн.
Згідно із заявою Хейгела, це означає рухатися в «оновлену та покращену епоху партнерства» з союзниками, включаючи тих в Європі, кого турбувало відчуття нерозумного і навіть зарозумілого, на їх погляд, використання сили США в Іраку. Це також означає працювати в основному в закуліссі в проблемних точках земної кулі, включаючи Африку, з метою допомогти нестабільним країнам захистити свою територію без прямого військового втручання США.
-Сполучені Штати залучать європейських союзників до тіснішої співпраці, особливо для допомоги у створенні можливостей для інших глобальних партнерів, — заявив Хейгел.
Європейці також засумнівалися в глибині прихильності Америки до питань оборони, у світлі обіцяного адміністрацією Обами, але обмеженого тихоокеанського зсуву.
Хейгел запевнив у рішучості адміністрації посилити зв'язки з Європою і не відступати від континенту.
Щоб підкреслити це зобов'язання, Хейгел провів частину з двох днів у Польщі, перш ніж прибути в п'ятницю на конференцію в Мюнхен.
Новости Общества → США ввели санкции против главы МВД Украины
Новости Бизнеса → Нафта на світових ринках подорожчала
Новости Политики → Госдеп США: российские войска не отходят от границы с Украиной
Новости Бизнеса → Ф'ючерси на дорогоцінні метали коригуються
Новости в мире → У США під час шкільних змагань з баскетболу пролунали постріли