Жити по-новому: з бізнесом працюють по-старому

22 декабря 2014
3575 просмотров Голосов: 0 Автор:Pavel Nek
article6425.jpg

І попри те, що після революції гідності замість Міністерства доходів і зборів був створений новий орган – Державна фіскальна служба України, відчутного покращення у цій сфері не відбулося. Хоча відповідні передумови для цього були створені у вигляді нового демократичного підходу до обрання керівників територіальних органів ДФС. Але такі нововведення отримали серйозний спротив ставлеників режиму Януковича на місцях.

Демократичне обрання

Йдеться про ініціативу влади та громадськості відбирати за новою процедурою професійних керівників, які готові запроваджувати в регіонах реформи податкової та митної служби, відмовившись від старих корупційних схем та звичних методів тиску податківців на приватних підприємців. При ДФС для цього була створена Громадська Рада з кадрових питань на чолі з віце-президентом Міжнародної громадської організації «Рада незалежних бухгалтерів та аудиторів» Оленою Макєєвою. Зі слів О. Макеєвої, ця ініціатива належить саме І. Білоусу та вона її підтримала, оскільки самій було цікаво побачити, який попит буде серед представників бізнесу на такі високі посади.

Із 23 членів цього органу – 12 представників бізнесу, громадськості та 11 фахівців ДФС. Одним із завдань, які визначила для себе Рада, стала популяризація роботи державної фіскальної служби шляхом залучення до її лав якомога більше професійних людей з європейською освітою. Головною вимогою до кандидатів Ради є знання законодавства та незаплямована репутація в очах платників податків. Для цього члени Ради реагують на відгуки підприємців та громадськості. Адже на її сайті відкрито надається уся інформація про кандидатів на керівні посади в регіонах.

Загалом, лише за місяць роботи цього дорадчого органу була проведена співбесіда з 127 кандидатами, які подали документи. З них на кінець серпня Рада рекомендувала 29 осіб на посади керівників головних управлінь ДФС України та 23 кандидатури – на посади керівників митниць.

Щоправда, представників бізнесу серед них виявилося всього лише 5%. Більшість становлять переважно чиновники колишнього Міністерства доходів та зборів. “Не дивно, що бажаючих попрацювати в державних органах влади виявилось обмаль”, — коментує О. Макеєва та додає: “Мало хто з представників бізнесу уявляє собі, що таке державна служба та які першочергові завдання стоять перед керівництвом”. І, як не дивно, саме у новообраних вихідців з бізнес-кіл з призначеннями на місцях виникли проблеми.

Харківський бойкот

Так, приміром, рекомендований Радою наприкінці серпня харківський підприємець Михайло Гагаркін, який, за свідченнями самої Олени Макеєвої, блискуче пройшов співбесіду і отримав рекомендації на зайняття місця керівника Головного управління ДФС України в Харківській області, досі непризначений на цю посаду. І хоча з очільником ДФС України Ігорем Білоусом у нього не виникло непорозумінь, оскільки він повністю підтримує його проєвропейську політику, направлену на проведення реформ, на місці у Харкові стара команда «фіскалів» не надто зраділа можливій зміні керівництва.

«Таким чином, виникла ситуація, яку можна охарактеризувати відомим виразом: «Верхи не можуть, низи не хочуть», — зазначає Михайло Гагаркін. – У результаті, в Харківській області у фіскальній службі продовжують працювати старі люди, яка нічого не хочуть змінювати у своїх методах роботи. Як результат, – область не виконала план зі зборів податків. Адже на місцях чиновники, попри справжнє бажання керівника ДФС України Ігоря Білоуса провести податкову реформу в країні, мають свої погляди на таку пропозицію та свої інтереси».

Працюють з бізнесом по-старому

Ситуація погіршується ще й через невизначеність зі складом нового парламенту, який не може засідати через проблеми з підрахунком голосів виборців у проблемних округах та затягнутою коаліціадою. Все це дає підстави для бездіяльності місцевих чиновників, які очікують, що на керівні посади в уряді та центральних органах влади можуть прийти люди, з якими їм вдасться домовитися. Оскільки сьогодні уже багатьом зрозуміло, що представники старої влади в регіонах, які там працюють і надалі, не поспішають проводити реформи, особливо в сфері діяльності податкових органів. Тому й продовжують душити бізнес перевірками, кримінальним переслідуванням за сприяння та підтримки судів і правоохоронців. Адже їхнє завдання, яке вони вправно виконують з часів Януковича, – своїми діями залякати підприємців, паралізувавши їхню роботу, та подбати про власне фінансове благополуччя.

— Накладаючи серйозні штрафи за ухилення від сплати податків, харківські податківці навіть не намагаються обґрунтувати свої дії, наводячи вичерпні докази протиправної діяльності підприємців, — пояснює Михайло Гагаркін. – А це свідчить про низький рівень професіоналізму представників фіскальної служби, які не те, що не можуть, а просто не хочуть переймати європейський досвід адміністрування податків. У мене стаж – більше 20 років роботи у бізнесі, бездоганна ділова репутація, як в сфері виплат податків, так і чесного, прозорого ведення бізнесу. Я та мої працівники і компаньйони не були помічені у жодних компрометуючих зв’язках зі старою владою. Тому повністю підтримуємо політику нової влади та, зокрема керівництва ДФС України Ігоря Білоуса, який дійсно прагне провнавести лад у цій сфері».

До речі, створення Ради з кадрових питань задля обрання керівників територіальних фіскальних органів – це теж його ініціатива. Але, на жаль, не все в Україні залежить від одного лише керівника ДФС. Дуже велику роль нині відіграють і місцеві кадри, які чинять спротив будь-яким ініціативам Києва. Хоча наша країна зараз, як ніколи потребує суттєвих змін та нових підходів до роботи фіскальних органів з бізнесом. Якщо ми цього не зробимо сьогодні, то завтра уже можемо втратити таку можливість. Адже Україна, її економіка знаходиться на краю прірви. І врятувати ситуацію можуть лише цілеспрямовані та невідкладні реформи.

Миколаївські перешкоди

Однак, на те, щоб їх запроваджувати на практиці, потрібна політична воля не лише представників центральних органів виконавчої влади, а й територіальних. Із чим виникають проблеми, оскільки здебільшого на Сході та Півдні України досі продовжують працювати податківці та їх керівники, призначені ще за часів режиму Януковича. Тому не дивно, що зараз ними блокуються на місцях усі ініціативи нової влади.

Відтак, нові кадрові призначення були «забраковані» не лише в Харкові. Схожі проблеми виникли і з рекомендованим Радою 22 серпня цього року в Головне управління ДФС у Миколаївській області бізнесменом Дмитром Прокоф’євим який також після проходження кадрової ради зустрічався з Ігором Білоусом та отримав позитивну оцінку та повне порозуміння від керівника ДФС. Адже в апараті ДФС почали вишукувати привід, за яким йому можна було б відмовити у наданні керівної посади. Одним з них стала відсутність у нього управлінського досвіду роботи на державній службі. Чинний керівник ГУ ДФС у Миколаївській області запропонував йому місце свого першого заступника. Але Дмитро Прокоф’єв не пристав на таку пропозицію, оскільки не бачить сенсу працювати під безпосереднім керівництвом ставленика старої влади і вирішив прийняти пропозицію піти на посаду керівника найбільшої податкової інспекції в Миколаївській області, де він зможе отримати необхідний досвід податківця і, будучі менш залежним від обласного керівництва ДФС, спробує щось змінити в цій системі.

Як події з оновлення керівних кадрів на місцях розвиватимуться надалі, не відомо, оскільки очільник ДФС України Ігор Білоус не виявив бажання нам їх прокоментувати, відправляючи нас до своєї прес-служби. Олена Макеєва, в свою чергу, розповіла, що обраний кандидат на посаду Голови ГУ ДФС України повинен пройти погодження з губернатором області та Міністром фінансів. “По-перше, Рада з кадрових питань не має повноважень та можливостей впливати на будь-які інші процеси та рішення, що відбуваються після розгляду кандидатів. А по-друге, ці питання слід адресувати самим кандидатам, які є учасниками подій”, — відповіла Олена Макеєва.

У результаті, ми дійшли висновку, що одних лише рішень центрального органу влади недостатньо. Тут варто знайти порозуміння з представниками територіальних фіскальних органів або ж «попросити» їх піти, щоб не заважати працювати по-новому. Інакше жодного результату від таких реформ, які запроваджують згори, але блокуються на місцях, не буде. Що матиме серйозні наслідки для економічної життєдіяльності усієї країни.

Похожие статьи:

Новости УкраиныМіліція відкрила кримінальне провадження у зв'язку з незаконним позбавленням волі Булатова

Новости ПолитикиС Украины запретили выпускать активистов Гриценко и Булатова

Новости ПолитикиВіктор Пєлєвін про ситуацію в Україні

Новости ПолитикиОлександр Турчинов розпорядився «забезпечити охорону» Юлії Тимошенко, Михайлу Добкіну, Петру Порошенку

Новости БизнесаВ американском рейтинге «Forbes» оказались 9 украинцев

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk