​Економіка України не справляється з політикою

28 апреля 2014
5126 просмотров Голосов: 1 Автор:Євген Торін
article4615.jpg

Повне зведення статистичного відомства України за перший квартал 2014 року продемонструвало: революція в Києві посилила промисловий обвал в країні, і тепер за рахунок скорочення товарообігу з Росією епіцентром удару по економіці країни є Донецька і Дніпропетровська області.

Заходи, оголошені перехідним урядом України, південному Сходу не допоможуть — девальвація гривни і відкриття експорту в ЄС лише пом'якшують наслідки економічної кризи, пік якої очікується в травні-червні 2014 року.

Результати промисловості України за перший квартал 2014 року (повне зведення по промисловому виробництву Укрстата опубліковане відомством 23-24 квітня) демонструють явне поглиблення рецесії, епіцентром якої є південно-східні регіони країни, де зосереджені основні оброблювальні потужності.

Оновлена статистика Укрстата свідчить: падіння загального випуску (на 5% квартал до кварталу проти 4,5% роком раніше) головним чином забезпечене металургією (- 11,5%) і машинобудуванням (- 17,4%).

Серед регіонів, випуск в яких просів помітно вище за середньоукраїнський рівень, Донецька область (- 13% квартал до кварталу). У Дніпропетровській області, на яку, як і на Донецьку, доводиться 17% сумарного об'єму реалізованої промислової продукції, промисловість скоротилася на 8%. У Києві і Херсонській області падіння склало 11,6% і 10,5% відповідно.

Промислова депресія в країні почалася задовго до подій січня-лютого 2014 року.

У будь-якому випадку грунтом для нинішньої важкої промислової кризи стала політика, що проводилася урядом Миколи Азарова: соціальне невдоволення на південному сході України сформувалося саме в ході спаду 2012-2013 років, що в основному сформувався в металургії і вугільній галузі.

Втім, статистика четвертого кварталу 2013 року (див. діаграму у кінці статті) давала деякі надії на зниження темпів спаду. Проте з приходом до влади в країні тимчасового уряду Арсенія Яценюка до базової проблеми української промисловості, що торкнулася в максимальному ступені регіонів зі змішаним російсько-українським населенням, додалася практично рівновелика їй проблема з різким скороченням експорту України.

Падіння взаємного товарообігу з Росією, який, за оцінками ФТС РФ, за той же перший квартал 2014 року скоротився на 20%, безпосередньо забезпечувалося зміною влади в країні, зростанням ризиків України у зв'язку з політичною нестабільністю і побоюваннями інвесторів, що не мають повної інформації про майбутній економічний курс країни.

Втім, в експортних показниках першого кварталу не лише цей чинник, але і вказівки на явну відмову російських контрагентів від закупівлі української продукції.

Дані Укрстата фіксують падіння українського експорту в РФ на 34% (січень-лютий, Укрстат поки не приводить квартальних даних). Тільки експорт продукції чорної металургії з України в Росію, яка в 2013 році споживала 12% відповідної продукції, впав на 31,1%, до 565 тис. тонн.

За даними «Укрпромзовнэкспертизи» (УЭП), в першому півріччі 2013 року середньомісячний об'єм відвантажень арматури в Росію складав 90 тис. тонн, в другому півріччі — 60 тис. тонн, в січні 2014 року — всього 16,5 тис. тонн, частина того, що відбувається пов'язана із стагнацією в російському будівництві, частина — з політикою імпортозаміщення.

Аналітики УЭП при цьому переконані, що політика повної відмови від металургійного імпорту з України в Росії найближчим часом не може бути реалізована, але російські компанії поступово вводитимуть імпортозаміщаючі потужності і віддаватимуть пріоритет продукції українських заводів, які контролюються російськими акціонерами.

Те ж, на їх думку, торкається і машинобудування. Українські компанії відмічають різке скорочення попиту на продукцію вагонобудування, верстатобудування і електричного устаткування (у останньому випадку на долю СНД доводиться 45% експорту). Стабільно на сьогодні працюють лише компанії, які забезпечені довгостроковими контрактами і відсутністю можливості швидкого заміщення їх продукції російськими аналогами – «Мотор Січ», «Турбоатом», «Зоря-машпроект», «Електротяжмаш», «Запорожтрансформатор».

Разом з різким падінням долі РФ в експорті з України доля країн ЄС також помітно збільшилася — більш ніж до 30% в січні-лютому 2014 року. На сьогодні девальвація гривни забезпечила українським компаніям базову перевагу: девальвація російського рубля від неї помітно відставала, і конкурентоспроможність російських компаній порівняно з українськими на ринку Європи знизилася. Більше половини витрат українських металургів номінована в гривні — металобрухт, коксівне вугілля, електроенергія, зарплати.

Втім, чи зможе і надалі девальвація гривни підтримувати промисловість південного сходу України, залежить від політики нинішньої київської влади, яка тільки з 23 квітня відкрила європейські ринки для українського експорту.

За даними Мінекономіки України, в 2011 році добувного сектора припадав на частку 1% податкових надходжень і 47% субсидій в країні. Цей же сектор є першим серед претендентів на «хворобливу реструктуризацію» — вона, по суті, вже почалася з поточною кризою і знаходиться на ранній стадії, населення промислових регіонів країни доки її не відчуло.

І хоча українська влада має намір відстоювати можливість зберегти стандартну структуру експорту в РФ через механізми СОТ, головним пріоритетом експорту на європейські ринки оголошена продукція малого і середнього бізнесу.

Теоретично відміна мит — крок перехідного уряду, який міг хоч би теоретично підтримати оновлення промисловості південного сходу України.

— Цей двигун на Україні майже не використовувався, по суті, ми йшли на одному двигуні, а це неправильно,- заявив 26 квітня голова Мінекономрозвитку України Павло Шеремета.

Проте в цілому уряд Арсенія Яценюка орієнтується на зміну експортної структури і на відхід від залежності економіки від моноекспорту в Росію — це украй довгострокова програма, успіх якої може бути чекаємо лише після декількох років і яка повинна радикально перекроїти карту промислових пріоритетів нинішньої України.

Пан Шеремета при цьому вважає, що зміна курсу станеться через півроку.

— Якщо ми зможемо за ці півроку і надалі вийти на ці ринки, фактично це означає, що в майбутньому жодна країна світу не зможе диктувати нам свої умови,- підкреслив міністр.

Передбачувана нова географія орієнтації традиційного експорту України — Близький Схід, Північна Африка, Китай, нового — ЄС.

Промисловий обвал, який в другому кварталі 2014 року в силу відкладених ефектів впливу на галузі фінансової кризи (більшість аналітиків припускають, що пік спаду припаде на травень) тільки посилюватиметься, співпав при цьому з деяким підйомом в сільському господарстві України (6,3% зростання за квартал) і навіть з масштабнішим, ніж в Росії, сплеском споживчого попиту.

За перший квартал 2014 року, незважаючи на споживчу невпевненість (а мабуть, і завдяки ній), оборот роздрібної торгівлі в країні ріс темпами 7,7% річних — багато в чому це свідоцтво недовіри банківській системі, страхів девальвації (цей же ефект працює і в РФ) і «втечі в товари». При цьому парадоксально промисловий обвал зберігає зростання реальних заробітних плат на Україні в 4,1%, незважаючи на девальвацію гривни: як уряд Миколи Азарова, так і уряд Арсенія Яценюка зупинки підвищення доходів бюджетників не добився.

Нарешті, Україна в ситуації сильного промислового обвалу незважаючи на все продовжувала в першому кварталі 2014 року скорочувати безробіття, яке порівнянне з російською (близько 7-8% проти 6,5% в РФ).

Другий квартал 2014 року стане фінальним випробуванням діючого курсу: зовнішні чинники для України в наступні місяці явно не покращають, половинчасті і такі, що не мають повної підтримки в Раді урядові ініціативи-півзаходи тим більше не встигнуть спрацювати, нарешті, південному сходу України і її населенню від «нового курсу» чекати поки явно нічого.

Єдине, на що поки може розраховувати Україна, на те, що скорочення реальних заощаджень населення країни зможе пом'якшити економічний удар.


Похожие статьи:

Новости Политики​На Турчинова, Яценюка і Ярему можливий замах

Новости ПолитикиБондаренко рассказал о слухах об арестах в рядах оппозиции

Новости ПолитикиОпозиція готується назвати "єдину команду для перемоги"

Новости ПолитикиЯценюк каже, що існує можливість проведення виборів у 2014 році

Новости ПолитикиЯценюк, Тягнибок і Турчинов проходять у справі про "захоплення влади"

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk