ЄС проти Газпрому:хто переможе?

22 апреля 2015
2928 просмотров Голосов: 0 Автор:Вова Шешурак
article8372.jpg

Європейські антимонопольні регулятори в середу звинуватили російського енергетичного гіганта «Газпром» у зловживанні домінуванням на ринку природного газу, цей крок розглядається як прямий виклик владі в Москві.

Європейська Комісія, виконавчий орган Європейського Союзу, заявила, що непрозоре ціноутворення могло призвести до підвищення цін в Болгарії, Естонії, Латвії, Литві та Польщі, які довгий час були цілком, або в значній мірі, залежні від російського газу. За словами Єврокомісії, в цих країнах Газпром запідозрений у формуванні оптових цін, значно вищих порівняно з витратами компанії, або середньоринковою ціною.

У відповідь на це в середу Газпром заявив, що не підлягає антимонопольної юрисдикції Європейського Союзу, оскільки є державною компанією — фактично відгалуженням російського уряду. Газпром додав, що «уповноважений законодавством Російської Федерації виконувати спеціальні соціально значущі функції, і володіє статусом стратегічного, підконтрольного державі підприємства».

Звинувачуючи Газпром у нечесному ціноутворенні на газ і обмеження способів споживчого використання ресурсу, Європейська Комісія цілиться в найбільше джерело природного газу для Європи та одну з найбільш впливових корпорацій Росії (хоча її вплив і було ослаблено силами, що діють на глобальному ринку енергоносіїв та геополітичною напруженістю).



Ця справа може закінчитися мільярдами доларів штрафів, а також обмеженням діяльності Газпрому в Європі, хоча, за словами деяких аналітиків, існує можливість вирішити цей спір. Тим часом звинувачення посилили напруженість між заходом і Росією, що виникли через участь Кремля в кризі в Україні.

Європейська Комісія також підозрює Газпром у знищенні конкуренції, за допомогою обмеження газопотоків в деякі регіони Європи. Схоже, Газпром «проводить цілісну стратегію поділу центрально і східно-європейського газового ринку, наприклад, за допомогою обмеження можливості споживачів перепродувати газ через кордон», — заявила Єврокомісія.

Вона також заявила, що Газпром цілком міг використовувати свою впливову позицію на ринку в Болгарії та Польщі, і ставити поставки газу в залежність від того, чи беруть участь ці країни в інфраструктурних проектах, таких як плани на нові газопроводи, щоб поставляти в Європу ще більше російського газу.

Теоретично Газпром, зрештою, може бути оштрафований на суму понад 10 млрд євро, або близько $ 10.7 млрд. Але більше того Газпрому доводиться турбуватися про перспективу необхідності допустити зростання конкуренції на ринках, давно йому підконтрольних.

У заяві Газпром зауважив, що «вважає звинувачення з боку Європейської Комісії необгрунтованими».

Компанія додала, що «жорстко слідує всім нормам міжнародного права та національного законодавства», і що її цінова політика «цілком відповідає стандартам, які дотримуються інші виробники та експортери природного газу».

Крістофер Дж. Уїфер, старший партнер московської консалтингової компанії Macro-Advisory, каже, що Європейський Союз перебуває «у більш сильній позиції, щоб виграти у Газпрому», через нові можливості поставок газу в Європу. Він згадав видобуток газу в Азербайджані і потенційні поставки газу з Ірану, чиї резерви порівнянні з російськими.

«Комісія, схоже, має намір обмежити позиції Газпрому», — коментує Уїфер. «Вони можуть це зробити».

За його словами, єдиний інструмент впливу Газпрому — відмова від нових контрактів з європейськими споживачами, «але таким чином вони підпиляти гілку, на якій сидять».

За його словами, існує можливість врегулювання спору, Газпром знизить деякі ціни і прибере деякі обмеження на газопотоки, а натомість отримає дозвіл розширити потужності свого газопроводу в північній Європі. Але він сказав, що «політична риторика буде жорсткою».

«Кремль оскаржить це на конкретних підставах», — коментує він.

Джонатан Стерн, керівник газової програми в Оксфордському інституті енергетичних досліджень, говорить, що заява Комісії дуже примирлива і за багатьма звинуваченнями справу може бути врегульовано.

За його оцінками, мова йде тільки про 14% газу Газпрому для Європи, оскільки країни, де його діяльність піддалася розслідуванню (Австрія, Чехія, Угорщина), опущені зі звіту комісії.

Швидше за все, Газпром погодиться прибрати обмеження, прописані в контрактах країн Східної Європи, на те, як споживачі можуть використовувати куплений газ. Але з урахуванням відсутності конкурентних джерел, важко буде домовитися про ціну ресурсу інакше, ніж у результаті прив'язки до цін на нафту. Компанія, ймовірно, вкаже на те, що прив'язка до нафти до теперішнього моменту була головним способом формувати ціни на газ в Європі, і в основному залишається головним способом ціноутворення в Азії.

Рішення регулятора — прямий виклик економічній і геополітичній стратегії президента Володимира Путіна, в рамках цього рішення передбачається обмежити можливість Росії встановлювати ціни з перевагами для одних споживачів і покаранням для інших.

Нинішні звинувачення — друге серйозне рішення Вестагер на цьому тижні. Вона прагне відродити антимонопольне законодавство в Європі з часу вступу на посаду шість місяців тому. Минулої середи вона висунула офіційні звинувачення проти Google у зловживанні домінуванням на ринку інтернет пошукових систем в Європі.

Похожие статьи:

Новости ПреступностиУкраїнських військових в полоні обміняють на терористів

БеспределОбъявился Царев. Он знает, как мирно урегулировать конфликт

Новости в миреМіністр Швеції скасувала візіт до Ізраілю

ОбществоReuters: Російські військові звільняються з армії через небажання брати участь у конфлікті на Україні

Новости УкраиныЯнукович стверджує, що влада всі зобов'язання виконала

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk