​ЄС замість Росії: що варто чекати від зміни зовнішньоекономічного вектору

20 мая 2014
5323 просмотра Голосов: 0 Автор:
article4793.jpg

У Україні відбувається зміна зовнішньоекономічного вектору, тому нам варто переорієнтовуватися в торгівлі і вести пошук нових ринків, вважають експерти.

Фактичний стан війни з Російською Федерацією впливає у тому числі на товарообіг з цією країною. Так, за даними Держстату в першому кварталі 2014 року експорт в Росію скоротився на 24,4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, імпорт — на 26%. При цьому, доля ЄС в структурі експорту виросла до 34,8% з 28,8% минулого року.

Крім того, 15 травня Євросоюз відкрив кордони для українських товарів і послуг — 98% мит будуть скасовані до 1 листопада. На той час Україна повинна підписати економічну складову договору про асоціацію з ЄС, який включає угоду про вільну торгівлю. У теорії, це повинно сприяти активізації товарообігу з країнами Євросоюзу.

Проте Ігор Гресь, віце-президент Українського національного комітету міжнародної торгової палати переконаний, що відміна мит на півроку не допоможе українському виробникові завоювати європейський ринок.

— Це не допоможе тим товаровиробникам, які планують вийти на ринок, швидше це дасть можливість розширити свою присутність тим, у кого вже є досвід, хто вже працював з ЄС, - вважає Гресь.

Проблема, за його словами, в конкурентоспроможності українських товарів — вони не дотягують до європейського рівня. Для того, щоб ситуацію змінити, треба модернізувати виробництво, а зробити це без залучення інвестицій практично неможливо.

Це великий ринок з великими можливостями, але там є свої умови і українська продукція повинна їм відповідати, — пояснює Віктор Яновський, віце-президент Торгово-промислової палати України. -В Україні є приклади успішної співпраці, на які можна орієнтуватися — щорічно Україна поставляє близько 6 млн пар взуття на європейський ринок, і цей товар затребуваний.

Яновський вважає, що основним завданням торгової палати в цей період є роз'яснювальна робота. Бізнесу треба розповідати про риски і можливості, які дасть підписання договору про зону вільної торгівлі. Крім того, треба навчиться самим проводити сертифікацію товарів, які йдуть на експорт по європейських нормах.

В той же час, український дипломат Володимир Маштабєй закликає не зациклюватися на певному векторі зовнішньої торгівлі:

— Ми постійно вирішуємо, хто наш основний партнер — Росія або ЄС. А інших країн що, немає? Є ж величезний ринок Китаю, Близького Сходу, Південно-східної Азії.

При цьому, він упевнений, що часи, коли державні структури займалися просуванням товарів на зовнішніх ринках — пішло. Тепер великий бізнес в змозі вирішувати свої питання самостійно, як допомогти малому і середньому — ось головне питання.

Справжня проблема між державою і бізнесом полягає в тому, що експортери вимушені були заплатити в середньому 30-40% від суми ПДВ, щоб отримати його відшкодування. У таких умовах вони просто не зацікавлені працювати на зовнішні ринки.

— Про те як підтримати експортерів і як підтримати малий та середній бізнес (МСБ) говорять з часів Кучми, але до реальних дій ніколи не доходило, оскільки усі занадто були зайняті розпилюванням бюджету, - вважає Андрій Чесноков, заввіділу зовнішньоекономічної діяльності при АП. — А для того, щоб щось змінилося, треба повністю міняти принцип взаємодії виконавчої влади і бізнесу.

Спірним залишається питання про майбутню співпрацю з РФ. Уповноважений посол України Богдан Соколовський наполягає на необхідності припинити будь-які стосунки.

-За останню тисячу років історії людства небуло такого, щоб жертва співпрацювала з агресором. Торгувати з Росією — означає спонсорувати вбивства наших солдатів, - вважає дипломат. — Особливо враховуючи те, що Росія не раз використала торгівлю в якості зброї, як у випадку з українським сиром, м'ясом або шоколадом.

Гресь же упевнений – «з боку уряду робити гучні заяви про вихід України з СНД — це дратувати гусей. Ми все одно не денонсуємо існуючі торгові угоди і не змінимо мита. Все залишиться в силі».

Він вказав, зокрема, на досвід Грузії, яка хоч і розірвала дипломатичні відносини з Росією, і навіть вийшла з СНД, все ж зберегла торгові зв'язки.

Торгово-промислова палата, зі слів віце-президента Торгово-промислової палати України Яновського, фактично припинила співпрацю з РФ, але угоди з Білоруссю і Молдовою, приміром, залишилися в силі.

Так або інакше, торгова географія України міняється вже зараз. Український бізнес повинен встигнути скористатися тими можливостями, які надає європейський ринок і зуміти переорієнтовуватися, а державі — створити для цієї переорієнтації умови.

Але в той же час, варто підняти голову і поглянути на усі перспективні напрями, де наші товари можуть бути затребувані вже сьогодні.

За матеріалами «Дело»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НА «VREMYA.EU»:

Податку з обороту в Україні не буде Податку з обороту в Україні не буде

Похожие статьи:

Происшествия​Під час зіткнень в Одесі 37 чоловік загинули і 200 отримали поранення - МВС

Новости УкраиныУкраине пришлось закрыть пункты пропуска в Крым и Севастополь

Новости Украины​Спецслужби консультують владу Києва - «Bild»

Новости УкраиныСБУ оприлюднила перемовини, що доводять причетність РФ до захоплення інспекторів ОБСЄ сепаратистами

Новости Преступности​Служба безпеки України повідомляє про загрозу життя Юлії Тимошенко

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk