Чуда не буде!

5 апреля 2015
2447 просмотров Голосов: 1 Автор:Вова Шешурак
article8129.jpg

Одну і ту ж подію можна трактувати по-різному. Наприклад, їхав чоловік в метро, приїхав додому без гаманця. Відсутність гаманця — факт, а ставлення до нього і висновки людини впливають на дуже багато в житті. Один скаже: «Я втратив гаманець», інший скаже: «мене обікрали». Перший поміщає себе в контекст Автора, в якому відповідальність за події у своєму житті несе він сам, другий — знаходиться в контексті Жертви, де від нього в житті нічого не залежить.

Прислухайтеся до своєї мови, і з легкістю визначте, в якому контексті живете ви: я програв — нас обіграли, я помилився — мене обдурили, я поїхав — мене послали, я прийняв рішення — мене змусили.

Із слів складаються реальність і настрій. У Автора завжди є мотивація. Навіть, якщо Автор зазнає невдачі, він розуміє, що майбутнє залежить від нього. Жертві дещо простіше жити, у неї менше відповідальності. Жертва знімає стрес за рахунок того, що невдачу можна списати на зовнішні фактори, адже від Жертви мало що залежить.

Автор і Жертва щільно увійшли в наше соціальну міфологію.

«Москва сльозам не вірить» і «Іронія долі» — два монументальних пам'ятника Жертвам. Ці фільми, на яких виховані покоління, присвячені людям страждаючим, від яких мало що залежить. За Жертв все вирішують друзі, обставини, випадок, а найсумніше, що навіть хепі-енд в житті Жертви — це не результат її активних дій, а мірний хід подій. Навіть директор Катя, здавалося б, один з найяскравіших Акторів радянської кіноепопеї, змінює свою здатність формувати майбутнє заради того, щоб у домі був позитивний мужик, якого, слава Богу, знайшли. Чи не вона знайшла, а для неї — пішли і знайшли.

У Автора своє кліше. Практично весь американський блокбастер — всі ці Брудні Гаррі, Термінатори, Американські ніндзя, Тутсі, «У джазі тільки дівчата» — присвячений Авторам. Вони ламають обставини, гнуть свою лінію, досягаючи індивідуального успіху, часто йдучи проти всіх.

У контексті Автора або Жертви може знаходитися не тільки людина, але цілі групи людей, а може і вся країна. Уявляєте країну Жертв і країну Авторів? Тут нічого ображатися: Жертва і Автор це зовсім не вирок, а стан. Не так уже й складно переходити з одного в інше, але важливо розуміти вплив контексту на особисту здатність змінювати життя.

Неважко побачити, що Радянський союз навмисно або природно формував суспільство Жертв. Людина як гвинтик системи, від якого навіть ментально нічого не залежить, — кращий матеріал для такої країни. Революція 2014 була повстанням Авторів. У людях заговорило «я», яке вимагало поваги, правди, власного майбутнього. Комунікація «покращення», спрямована на те, щоб заспокоїти Жертв, тільки дратувала Авторів. До речі, той же ефект ми спостерігаємо в комунікації «Ніхто не чує Донбас». Це типові слова Жертви, яка хоче, щоб її почули: тобто хтось повинен взяти і почути Донбас.

Автор і Жертви живуть в нашій голові. Наше ставлення до світу впливає на нашу здатність його змінювати. Жертва прагне вбудуватися у світ, знайти перебіг і затишно лягти в його хвилі. Автор змінює світ навколо себе. При цьому не потрібно вважати, що Жертва — це погано, а Автор — добре. Автор може руйнувати все навколо, балансувати на краю прірви і навіть стрибати в неї, в той час як Жертва може чудово бачити, бути надійним другом, золотими руками, серцем і душею товариства.

Справа в іншому. У зруйнованому світі, яким стала Україна, без контексту Автора не обійтися. Відсутність соціального договору, невлаштованість, розруха, війна — вимагають творення і особистої відповідальності. Стогони Жертв, що чекають, що абстрактний Автор (МВФ, Чарівник на блакитному вертольоті, Бандера) прийде і наведе для них порядок, які не рухають країну вперед. Порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих. На жаль, дива не буде. Порядок доведеться наводити своїми руками, і це означає, що в даний момент Жертви не зможуть ефективно скористатися своїм улюбленим прийомом — скинути відповідальність на когось ще. Відповідальність потрібно брати в свої руки і хоча б на час переходити в контекст Автора.

Якісні зміни в українському суспільстві не відбудуться без активних дій великої кількості людей, які розуміють, що майбутнє країни починається з мене.

Так що, будь ласка, давайте хоча б на час переходити в контекст Автора

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети