Як Україні перетворитись на Швейцарію

8 апреля 2015
2242 просмотра Голосов: 0 Автор:Вова Шешурак
article8192.jpg

Недавній скандал навколо «Укрнафти» і «Укртранснафти» призвів до появи численних статей про негативний вплив олігархів на українську економіку із закликами припинення цього впливу.

Але олігархи як контролювали українську економіку, так і продовжують її контролювати. Тільки зараз влада почала перейматись тим фактом, що найбільші державні виробничі об'єкти «Укрнафта» і «Укртранснафта фактично контролюються приватними особами.

Ніхто не ставить перед собою мети зробити відкритий кадастр всіх приватизованих об'єктів колишньої державної власності за період з 1991 по 2014 роки, особливо за 2010-2013 роки, а також провести їх справедливу оцінку, після чого змусити доплатити або призвести націоналізацію.

Ось кілька прикладів із недавньої історії української приватизації.

Наприклад, за придбання 25% акцій „Дніпроенерго“, після чого був встановлений повний контроль над найбільшою в країні генеруючою компанією, заплачено 1,2 млрд грн, в той час як прибуток „Дніпроенерго“ в 2013 році склала 1,39 млрд грн, а чистий дохід — 10 млрд грн.

У лютому 2012 року „Луганське енергетичне об'єднання“ стало переможцем у приватизаційному конкурсі з продажу 50% акцій компанії „Вінницяобленерго“. Ціна продажу пакета акцій склала 176 200 000 грн, що всього лише на 5,1% вище стартової вартості пакета, що становила 167 650 000 грн. Другим учасником була компанія VS Energy, яка, судячи з усього, лише створювала видимість участі в конкурсі.

У 2012 році компанія „Енергетична Україна ТВ“ купила 50% акцій „Закарпаттяобленерго“ всього за 140,7 млн грн — стартова ціна становила 135 млн грн, тобто ціна покупка була вищою лише на 4,2%. І подібних прикладів не злічити.

Чому за наявності соціального замовлення та двох Майданів, спрямованих, насамперед, проти обмеження влади олігархів, нічого, за великим рахунком, не змінювалося, як не змінюється і зараз? Щоб зрозуміти це, необхідно зробити невеликий історичний екскурс.

Що відбувається в Україні не носить унікальний характер — інші країни вже стикалися з тими ж проблемами. При вільному економічному розвитку на нерегульованих державою ринках завжди утворюються монополії, адже конкуренція виробляє найсильніший негативний ефект, що знижує середню норму прибутку в галузі у конкуруючих компаній.

Тому їм вигідніше укладати таємні змови про ціни або чинити по-іншому, коли більш великі компанії поглинають більш дрібні. Загальна кількість компаній на ринку тоді різко зменшується. Чому це погано? Тому що страждають споживачі. На захист споживачів завжди виступала держава.

Похожие статьи:

ОбществоКиївляни "врятовані"!

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети