Вчені створили вакцину проти наркотиків

1 мая 2015
3888 просмотров Голосов: 1 Автор:Вова Шешурак
article8471.jpg

Вчені створили вакцину проти наркотиків. Це вакцина проти самого згубного наркотику — героїну. Справитися з героїновою залежністю вдається дуже небагатьом. Щоб допомогти наркоманам позбутися згубної пристрасті, учені створили спеціальну вакцину.

Героїн відноситься до найнебезпечніших наркотиків, і не тільки тому, що вкрай руйнівно діє на організм, але й тому, що дуже швидко викликає фізичну і психологічну залежність, яка виявляється в потребі приймати все більш високі дози і робити це все частіше. Усього за кілька років героїн здатний перетворити здорову людину в руїну. А от позбутися від героїнової залежності надзвичайно складно. Лише небагатьом наркоманам вдається «зіскочити з голки» раз і назавжди, ймовірність знову «зірватися» дуже велика.

Щоб допомогти наркоманам «зав'язати» з їх згубною пристрастю, дослідники давно експериментують з різними методами, прийомами і підходами. Зокрема, до найбільш перспективних відноситься ідея створення вакцини, яка блокувала б дію героїну, перешкоджаючи звикання до наркотику або, якщо справа зайшла далеко, сприяючи відвиканню від нього.

Група американських дослідників опублікувала в журналі PNAS статтю, яку з повною підставою можна розцінити як успіх на шляху до створення такої вакцини. Правда, поки препарат довів свою ефективність лише в експериментах на щурах, але, за словами розробників, цілком готовий до клінічних випробувань на людях.

Техніка перетворення лабораторних щурів в наркоманів розроблена вже давно: кмітливі тварини, поміщені в спеціально обладнані клітини, швидко засвоюють, що достатньо їм натиснути невеликий важіль — і вони негайно отримають дозу героїну по катетеру, який закріплений у них на шиї в яремній вені. Один з авторів роботи — Джоел Шлосбёрг (Joel Schlosburg) з Дослідницького інституту Скріппса в Ла-Хойя, штат Каліфорнія, каже: «Щури самі вирішують, скільки і коли їм взяти героїну. Якщо тварина має необмежений доступ до героїну протягом тривалого часу, воно постійно збільшує свою дозу, поки не настає фізична залежність ».

За словами вченого, примусова перерва в прийомі наркотику викликала у щурів ломку, тобто важкий абстинентний сидром, але аж ніяк не позбавляла їх від згубної пристрасті, навіть якщо вимушене утримання тривало багато тижнів: ледь героїн знову ставав доступний тваринам, вони починали його активно споживати у все зростаючих кількостях.

Однак препарат, розроблений каліфорнійськими дослідниками, кардинально змінив ситуацію. «Після введення вакцини навіть ті тварини, у яких героїнова залежність була дуже сильна, не виявляли до наркотику ніякого інтересу, — говорить Джоел Шлосберг. — Оскільки героїн не проникав в мозок і не викликав звичного дурману, щури не відчували потреби в ньому».

За принципом дії чудо-препарат нічим не відрізняється від будь-якої іншої вакцини: він спонукає імунну систему виробляти антитіла до тих чи інших патогенних агентів, в даному випадку — до молекул героїну. Ледве наркотик виявляється в крові, антитіла розпізнають ці молекули-мішені і негайно пов'язують їх, запобігаючи їх проникнення в головний мозок.

«Розробляючи вакцину, ми ставили перед собою завдання довготривало заблокувати дію героїну, — пояснює учений. — Якщо, скажімо, колишній наркоман» зав'язав " і тривалий час утримувався від вживання наркотику, а потім все ж" зірвався " і уколовся, то завдяки цій вакцині ніякого кайфу він не зазнає. Ми вважаємо, що наше щеплення повинно застосовуватись не само по собі, а супроводжувати замісну терапію метадоном або бупренорфіном або стандартною психотерапією, це може істотно підвищити ефективність лікування ".

Сам по собі такий підхід аж ніяк не новий: перші спроби просунутися в цьому напрямку були зроблені років сорок тому. Але тоді дослідникам не вдалося викликати синтез антитіл, досить специфічних, щоб вони надійно заблокували героїн, а вже тим більше — його метаболіти, які, можливо, і викликають дурман. Лабораторні щури, незважаючи на щеплення, як і раніше легко домагалися звичного наркотичного ефекту, їм тільки була потрібна для цього вдвічі більша доза героїну, ніж раніше.

Новий препарат набагато ефективніший, говорить Джоел Шлосберг: «У кінцевому рахунку, вакцина спонукає організм виробляти антитіла, що блокують не тільки сам героїн, але і всі продукти його розщеплення».

Принаймні, в дослідах на щурах щеплення зарекомендувало себе прекрасно, додає вчений: «У ході нашого дослідження ми переконалися, що ця вакцина надійно блокувала героїн аж до настільки високих доз, що їх навіть щури з найсильнішою героїновою залежністю не готові були приймати добровільно. Тобто подолати захисну дію такого щеплення майже неможливо ».

Правда, є у вакцини і супротивники. Втім, це навіть не противники, а просто скептики, але їх чимало. Одні вказують на те, що героїнова залежність — феномен не стільки медичний, скільки соціальний, а значить, вимагає зовсім іншого підходу. Інші побоюються, що щеплення лише спонукає наркоманів перейти з героїну на інші опіати — наприклад, оксикодон. Треті відзначають, що вакцина запобігає кайф, але не усуває фізичну залежність від наркотика. І, нарешті, багато хто вказує на те, що аналогічне щеплення проти кокаїну було оголошено ще в 1995 році, проте воно досі не отримало допуск до застосування в клінічній практиці.

Як би там не було, за словами авторів нинішнього дослідження, їх вакцина готова до випробування на людях. Питання лише у фінансуванні таких випробувань, але вирішити цю проблему буде дуже непросто.

Похожие статьи:

Политические статьиПутин проводит большую ротацию среди высокопоставленных чиновников

Новости ОбществаРосс Ульбрихт признан виновным и ему грозит пожизненный срок

ОбществоЛеді Гага пише пісні тільки під «наркотою»

Новости ПреступностиВ Киеве задержали торговца наркотиками

Новости БизнесаНаркотрафик.UA.

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети