Чому ми запам'ятовуємо емоційні для нас події?

6 июня 2015
3130 просмотров Голосов: 1 Автор:Вова Шешурак
article9008.jpg

Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому до дрібниць пам'ятайте події 10-річної давнини і не можете сказати, що їли вчора на вечерю? Психологи з Університету Торонто знайшли пояснення: те, що має для нас велике значення, впливає на наше ставлення до цієї події і на те, наскільки чітко ми зможемо це згадати по закінченні якогось часу.

Романтики напевно скажуть, що це, мовляв, ніяке не відкриття, а правда життя. Однак канадські вчені готові документально підтвердити свою правоту — учасникам дослідження вони зробили електроенцефалограму, на якій відбилися всі емоції, які захлеснули добровольців.

«Ми виявили, що згадуємо речі, що викликають у нас емоції, з більшою ясністю, ніж ті, на які відреагували нейтрально. Ці події можуть бути позитивними: перший поцілунок, народження дитини, церемонія нагородження — або негативними: знущання однокласників, смерть близьких, аварія, — але ефект буде однаковим. Більше того, те, наскільки добре ми згадуємо щось, обумовлює й те, наскільки добре ми будемо це пам'ятати пізніше. Ми називаємо це „емоційно розширеною яскравістю“ — це як спалах, який висвітлює події, що врізалися в нашу пам'ять», — розповідає автор дослідження Ребекка Тодд, співробітник кафедри психології.

Вивчаючи діяльність мозку, команда Тодд спільно з дослідниками з Університету Манчестера і Університету Каліфорнії виявила, що мигдалина, та область мозку, яка відповідає за «маркування» емоційної важливості подій, починає працювати активніше, коли людина дивиться на «активні» зображення. Це, в свою чергу, стимулює роботу зорового центру та області, що відповідає за обробку фізичних відчуттів.

Свій експеримент вчені почали з вивчення суб'єктивної жвавості сприйняття. Відібравши необхідні для досвіду зображення, вони поділили їх на три групи. До першої увійшли ті, що викликали негативні емоції: сцени насильства, акули, змії, каліцтва і т. д. У другу включили легку еротику — ці зображення повинні були викликати позитивні емоції. У третій групі виявилися нейтральні картинки — наприклад, фотографія людей на ескалаторі. Всі зображення були підставлені — на них наклали «шум», схожий на перешкоди в старому телевізорі.

Після цього піддослідним показали картинки і попросили визначити, на яких з них «шуму» більше, а яких — менше порівняно з контрольним зображенням. «Ми виявили, що, хоча в цілому всі успішно впоралися з визначенням рівня шуму, ті зображення, які викликали сильні емоції, здалися випробуваним менш „гучними“, ніж нейтральні зображення. Якщо картинку оцінювали, як „гучну“, це означало, що добровольці бачили її більш чітко», — пояснює Тодд.

«Тепер ми знаємо, чому люди сприймають емоційні події так жваво і так яскраво їх пам'ятають. Розуміння того, наскільки людина емоційно реагує і які області мозку активізуються, може виявитися корисним у визначенні чутливості людини до емоційних травм, включаючи нав'язливі спогади, від яких страждають пацієнти з посттравматичним стресовим розладом», — підсумовує Тодд.

Похожие статьи:

Образование и наукаВчені: Сонячна буря може знищити США

ОбществоПорнографія руйнує ваш мозок

Здоровье и медицинаВчені створили вакцину проти наркотиків

Здоровье и медицинаВчені навчилися передбачати рак за 13 років до початку захворювання

Здоровье и медицина​Вчені довели шкоду телевізора для немовлят

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk