СБУ оприлюднила секретні документи КДБ про трагедію на Чорнобильській АЕС

27 апреля 2021
20852 просмотра Голосов: 0 Автор:Orest Novak
article19946.jpg

Державний архів Служби безпеки України  оприлюднив секретні документи щодо катастрофи на Чорнобильській АЕС, приурочивши їх до 35-ї річниці від дня трагедії 26 квітня 1986 року. Серед документів КДБ опубліковані в тому числі найпершай доповідь про вибух від директора АЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, відомості про евакуацію майже 45 тисяч жителів Прип'яті та прилеглих районів.

Архівні справи свідчать, що аварії на станції траплялися і раніше. Так, в 1982 році на першому енергоблоці стався значний викид радіоактивних речовин. Доповідь КДБ про це закінчується фразою "вжито заходів для недопущення панічних і провокаційних чуток". У 1984 році аварійні ситуації були на 3 та 4 енергоблоках.

У 1983 році керівництво в Москві, згідно з документами, отримало інформацію, що Чорнобильська АЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій в Радянському Союзі через відсутність коштів безпеки. У разі аварії радіоактивність оцінювалася "в 60 разів вище, ніж при вибухах атомних бомб в Хіросімі і Нагасакі".

"Після аварії радянська влада шукала різні" теорії змови ", але не визнавала реальність. Вже 27 квітня був готовий перелік         "неблагонадійних" жителів Прип'яті, іноземних делегацій, які відвідували ЧАЕС, а також "сектантів, представників німецької національності і тих, хто переписується за кордон". А потім з'являються документи, що "націоналісти" хотіли отримати зразки зараженого грунту за допомогою "агентурної мережі в Києві", щоб дискредитувати радянське керівництво в світі "- йдеться в повідомленні.

Як зазначається в документах, розсекречених СБУ, 8 липня 1986 року з'явилася директива, яка засекречувала всі деталі аварії на ЧАЕС: її причини, характер руйнувань, склад суміші, викинутої в повітря під час вибуху, радіаційну обстановку, масштаби робіт по ліквідації, захворюваність і інші.

Крім того, повідомляється, що в жовтні 1987 року кореспондент французької газети Жан П'єр водонаповнених намагався вивезти за кордон зразки грунту і води з Прип'яті. Однак в секретній доповіді КДБ відзвітували про успішну спецоперацію: взяті іноземцем зразки були підмінені на радіоактивно чисті.

Відзначимо, до сих пір так звана зона відчуження Чорнобильської АЕС радіусом в 30 кілометрів вважається небезпечною для проживання людей на тисячі років вперед.

Минулої ночі десятки людей збиралися на пам'ятну акцію в Прип'яті, розташованій поблизу аварійної АЕС. Присутні запалили свічки на знак жалоби за загиблими, передає Українська служба Радіо Свобода *. Також на ВДНГ в Києві створена мультимедійна виставка "Чорнобиль. Подорож, "яка охопить всі аспекти катастрофи від її світового контексту до історій людей, долі яких пов'язані з подіями 26 квітня 1986 року, а також діалог про подальшу долю Чорнобиля. Для відвідувачів виставка буде відкрита після скасування жорсткого карантину.

У ніч на 26 квітня 1986 року, на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС) стався вибух реактора РВПК-1000, який привів до найбільшої катастрофи в історії атомної енергетики.

Від опромінення, отриманого в перші години, загинуло понад три десятки людей. Але точну кількість жертв і постраждалих невідома досі. За офіційними даними, безпосередньо в результаті вибуху на станції загинули 50 осіб. При цьому різні організації та експерти оцінюють потенційне число жертв аж до 100 тисяч. Всього ж в ліквідації аварії брало участь понад 500 тисяч осіб.

Перші ліквідатори, по тривозі прибули на охоплену полум'ям Чорнобильську станцію, робили свою роботу практично голими руками, без спеціального захисного одягу і навіть протигазів. Щоб зменшити викиди радіації зі зруйнованого реактора, його з вертольотів закидали мішками з піском і свинцем.

В результаті вибуху на ЧАЕС утворилася величезна радіоактивна хмара, яке поширилася далеко за межі України. Більше половини викинутих в повітря шкідливих речовин осіли на території Білорусії. На території Росії радіоактивного забруднення в найбільшою мірою зазнали Брянська, Калузька, Орловська і Тульська області.

Відселяти людей із зони зараження почали тільки через добу після аварії. Вони покидали свої будинки з мінімальною кількістю речей і документів. Їм обіцяли, що незабаром вони зможуть повернутися, але виявилося, що вони залишають Прип'ять назавжди. Всього із зони навколо станції було евакуйовано майже 25- тисяч чоловік. Десятки населених пунктів назавжди зникли з карти України. Навколо зруйнованої ЧАЕС утворилася мертва зона, що простягнулася на площі в кілька тисяч квадратних кілометрів. Сьогодні Чорнобильська зона стала Меккою для сталкерів і туристів. 
 

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk