21 жовтня президент Володимир Зеленський підписав «антирейдерський» закон №1056-1.який ставить за мету прибрати з практики проблему перереєстрації майна на «мертвих душ», але все одно залишає лазівки для шахраїв. Комунальні підприємства більше не зможуть проводити державну реєстрацію передачі прав власності, а держреєстраторів і нотаріусів зобов'яжуть перевіряти справжність змісту документів.
Разом з тим, постанова призведе до подорожчання і ускладнення процедури купівлі-продажу майна і корпоративних прав, що також погіршить інвестиційний клімат, побоюються в бізнес-співтоваристві. Заперечуючи можливість зростання вартості своїх послуг, нотаріуси попереджають, що підписаний варіант закону, що виключив деякі з їхніх пропозицій, недостатній для того, щоб власники великого бізнесу могли спати спокійно, пише видання UBR.
Необхідність боротьби з рейдерськими захопленнями власності назріла давно — з 2014 по 2017 рік в Україні їх кількість зросла в 2,5 рази. Хоча після 2017 року динаміка зростання даного типу злочинів дещо знизилася, але все одно склала значну цифру — понад 900 випадків за останні півтора року.
Головне джерело махінацій останніх років — введений при минулій владі інститут «акредитованих суб'єктів державної реєстрації», які представляли із себе комунальні підприємства, значна частина яких створювалася спеціально для відбирання чужого майна та бізнесу за підробленими документами.
Раніше недобросовісних реєстраторів відключали в ручному режимі: так, в липні 2019 року по інформації Мініюсту з питань держреєстрації, з усіх заблокованих реєстраторів 70% припадає на комунальні підприємства.
«На практиці трапляються випадки просто небувалі: наприклад, нещодавно провели оформлення за підробленими документами акту купівлі-продажу майна на людину, вже як 4 роки померлого. Тому я оцінюю цю постанову позитивно, особливо в частині ліквідації інституту акредитованих суб'єктів: ці підприємства були просто кримінальними структурами, через яких йшов вал рейдерських атак», — прокоментував нововведення старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.
Крім цього, щоб знизити ризик втрати власності, на уповноважених держреєстраторів і нотаріусів перекладається відповідальність за встановлення цивільної та правової дієздатності фізичних і юридичних осіб.
«Уявіть ситуацію: видана довіреність на представництво інтересів. Вона має або термін дії, або ж вона припиняється в зв'язку зі смертю особи. Але якщо раніше перевірити це могли тільки нотаріуси, то зараз до єдиного реєстру актів цивільного стану отримують доступ і держреєстратори. Тепер вони будуть зобов'язані перевіряти в реєстрі існування довіреності, і обов'язкова наявність у суб'єкта частки в статутному капіталі. Однозначно вже не буде "мертвих душ" », — впевнений нотаріус Богдан Дідух.
Контрольної заходом щодо захисту від неправомірних дій стане збільшення фінансового покарання за порушення порядку проведення реєстрації до рівня в 400-600 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Але, якщо в даних пунктах думки учасників обговорення законопроекту сходилися, то інші механізми захисту викликали ряд протиріч.
Каменем спотикання законодавчої ініціативи стало запровадження принципу одночасності нотаріальної дії і державної реєстрації, а, крім того, нотаріальне посвідчення договору про купівлю-продаж корпоративних прав.
Сенс новації складався в усуненні схеми рейдерства з передачі документів через ланцюжок з декількох реєстраторів. За допомогою такого методу шахраї могли запустити процес відбирання прав на власність на одному з перших етапів, а зареєструвати результат — в кінці, що ускладнювало оскарження справи. Якщо ж проводити запис в єдиному держреєстрі відразу після нотаріального посвідчення, місця для втручання рейдера не залишилося б.
Новости Политики → Кримська «прокурор-ша» Поклонська пішла на підвищення
Новости в мире → 10 тисяч земельних ділянок українців в Криму підпадають під заборону окупантів на "іноземне" володіння