Покрова Пресвятої Богородиці, як оберіг всіх поколінь захисників України

14 октября 2020
5331 просмотр Голосов: 0 Автор:Orest Novak
article19667.jpg

Покрова Пресвятої Богородиці вважається оберегом всіх поколінь захисників України, починаючи з епохи правління Великого князя Київського Ярослава Мудрого, що продовжилася за часів Війська Запорізького і козаків, які боронили рідний край від ворогів, і далі в період Української Народної Республіки (УНР), коли Армія УНР боролася за українську державність від нападів більшовиків і білогвардійців. Потім, в 1942 р. Покрова стала оберегом для бійців Української повстанської армії і, нарешті, в 2014 р. Покровителькою захисників України від російської збройної агресії.

Вважається, що саме в цей день військо русів на чолі з Київським князем Аскольдом взяло в облогу столицю Візантії Константинополь, намагаючись його захопити. Жителі міста в гарячій молитві звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця, за оповіданнями, з'явилася перед людьми та вкрила своїм Покровом, зробивши їх невидимими. Аскольд і його дружинники були настільки вражені цим явищем, будучи язичниками, відразу прийняли святе хрещення.

В українській традиції Покрова тісно пов'язується з ідеями захисту від ворогів: ще в першій половині 11 ст. Великий князь Ярослав Мудрий вирішив віддати Київ і всю Русь під покров Божої Матері. Пізніше, в епоху козацтва Покрова стала захисницею і покровителькою Війська Запорозького. Церква Покрови Пресвятої Богородиці з її іконою була головною на Запорізькій Січі, а 14 жовтня стало одним з найважливіших днів — тоді козаки проводили свої поради, на яких обирали нового гетьмана або кошового отамана. Особливу повагу до свята Покрови було заведено за часів гетьманства Богдана Хмельницького. У цей час виникає особливий новий унікальний тип ікони "Козацька Покрова". На території України найстарішою церквою, присвяченій цього великого свята є Покровська церква в селі Сутківці (15 ст.) В Хмельницькій області. Після руйнування російською імператрицею Катериною ІІ Запорізької Січі, козаки, слідуючи Дунай, несли з собою ікону Покрова Пресвятої Богородиці.

У 20 столітті козацькі традиції наслідували борці за незалежність України — Армія Української Народної Республіки (1918-21 рр.), Який боровся з агресією більшовиків і нападами білогвардійців, і Українська повстанська армія (УПА). Саме 14 жовтня 1942 стало датою офіційного створення і діяльності УПА.

У 2014 році в українському суспільстві в результаті реакції на збройну агресію Росії посилилися тенденції декомунізації — відмова від радянських символів і свят. Тому 14 жовтня було встановлено як День захисника України і скасовано святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, відомого за радянських часів як "День Радянської армії і Військово-морського флоту". Власне, 23 лютого 1918 червоногвардійці Петрограда виступили на зустріч німецьким військам, колонами йшли на російську столицю. Німці зупинилися, щоб підтягнути тили і перегрупуватися, а радянські історики пізніше описали це як велику перемогу Червоної гвардії, яка навіть не вступила в бій. Ця міфічна перемога обростала пізнішими легендами. Тільки за часів нової української державності з 1991 р… Було незрозумілим, чому в Україні повинні поважати дату створення Червоної Армії, яка знищила Українську Народну Республіку в кінці 1920 р .., Адже Українська державність має свої символи і своїх героїв. Тому радянське свято 23 лютого, так шанується в країні-агресора, просто не могло залишатися урочистою подією для українців, які мають куди яскравіше і тисячолітні традиції захисту Батьківщини від справжніх ворогів. Адже саме німці в березні 1918 р… Змусили російський Петроград визнати незалежність Української держави.

Свято Покрова з 2014 р. стало Днем захисника України на тлі збройної агресії Росії в Донбасі і окупації нею Криму, з метою вшанування мужності і героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і перемог українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві… Під гаслом — "Сила нескорених" — українці вперше відзначали свято Дня захисника України.

Таким чином, 14 жовтня Україна вшановує як сучасних захисників, які відстоюють територіальну цілісність Батьківщини у війні з російським агресором, так і згадує героїв різних епох нашої історії — це День українського козацтва і початку УПА. В цілому це день, коли потрібно згадати полеглих воїнів внаслідок російської агресії, а також подякувати всім поколінням захисників Вітчизни, які присвятили своє життя захисту українського народу та національної державності.

Похожие статьи:

ОбществоСімферополь святкує 9 травня

Общество29 червня - день молоді

Здоровье и медицинаЯк правильно вживати алкоголь на святах?

Туризм и путешествияДе українці зустрічатимуть новий рік?

Общество10 листопада - Всесвітній день молоді

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети