В Україні 313 років тому російські війська зруйнували вщент Батурин

13 ноября 2021
9318 просмотров Голосов: 0 Автор:Igor Amicable
article20238.jpg

Сьогодні, 13 листопада, виповнилося 313 років, як російські війська під проводом князя Олександра Меншикова взяли штурмом і зруйнували вщент місто Батурин (сучасний Бахмацький район Чернігівської області, 2 листопада — за старим стилем,1708 року). Гетьманську столицю знищили за наказом царя Петра I, щоб помститися Івану Мазепі за перехід на бік шведського короля.

На восьмий рік Великої Північної війни (війна між Московським царством та Шведською імперією в 1700-1721 роках за панування на Балтиці) король Шведської імперії Карл XII (1682-1718) пропонує 69-річному гетьманові Івану Мазепі вступити до шведської коалі. Хоче підтримки, щоб завдати остаточної поразки Московській державі. Натомість пропонує суверенітет та автономію. Шведи готують похід на Смоленськ та Москву. Гетьман пропозицію приймає та запрошує шведську армію на зимівлю у своїй столиці – Батурині, укріпленому місті-фортеці з гарматами. Сам із тритисячною армією вирушає на зустріч королю. У Батурині залишається близько 7-8 тис. козаків. Російський цар Петро посилає князя Меншикова з двадцятитисячним військом на штурм.

Наприкінці ХVIII століття гетьманська столиця – один із центрів ювелірного виробництва. Іван Мазепа збудував Миколо-Крупицький монастир, у маєтку зберігає колекцію холодної зброї з усього світу, коштовності та золото. У місті постійно мешкає 3-4 тисячі міщан-торгівців, землеробів, його охороняють 8000 військових.

11 листопада Меншиков на чолі 14 драгунських та кількох піхотних полків підходять до фортеці. Меншиков кілька разів намагається штурмувати фортецю. Козаки відстрілюються гарматними ядрами та рушницями. Російському князю допомагає зрадник — наказний полковник Іван Ніс. Через свого сотника Соломаху передає драгунам інформацію про розташування чорних ходів.

13 листопада о 6-й ранку драгуни Меншикова вриваються в місто через таємний тунель. Заспані козаки відбиваються та відстрілюються – вбивають три тисячі драгунів. Штурм та взяття Батурина триває 2 години. Драгуни вбивають усіх, кого бачать на шляху – міщан та козаків, навіть жінок та дітей.

Меншиков наказує спалити все місто. Забирає архів та скарби Мазепи, сорок гармат та амуніцію та порох. Горять церкви, млини, маєтки, торгові будинки, монастирі, укріплення. Гинуть у вогні люди, які ховаються у підвалах та льохах від ворогів. Трупи козаків розпинають на плотах і пускають униз річкою Сейм, щоб населення Гетьманщини бачило долю "мазепинців". Царські війська знищують у Батурині 11-15 тис. осіб — цивільних та військових, місто повністю розграбоване та спалене. Врятувалися півтори тисячі городян — перед штурмом вони таємними ходами бігли з міста.

Після спалення Батурина російські полки займають Ніжин. У всіх містах вивішують царські укази українському народу підкоритися, а поряд для страху "голови на коли були нанизані козаків батуринських". Французькі журнали того часу Батуринську трагедії висвітлили під такими заголовками: "Жінки та діти на вістрях шабель" — "Gazette de France". "Вся Україна купається у крові"-"Clef du Cabinet". Гетьман Мазепа через вісім днів на власні очі бачить, на що перетворилася його столиця. "Ревно плакав по Батурину Мазепа, спостерігаючи, скільки в місті та передмісті було повно калюж крові людської", — згадує очевидець у "Чернігівському літописі". Мазепу переслідують московські воїни, щоб здійснити розправу. Ховається в Молдові, яка належала тоді Османській імперії. 22 вересня 1709 року Іван Мазепа вмирає. Восени 1999 року його тіло перепоховано у Батурині.

Похожие статьи:

ПроисшествияВ Україні оголошено національний траур в зв'язку із загибеллю людей під час аварії літака Boeing 737

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети