Байден: Які месиджі Вашингтона Києву - ВВС Україна

9 декабря 2015
1667 просмотров Голосов: 0 Автор:Kovel
article11291.jpg

 

Довгоочікуваний візит віце-президента США Джо Байдена до України закінчився його програмним спічем у Верховній Раді.

Цю промову годі й порівнювати з першим досвідом виступу американського високопосадовця такого рангу в Україні. Джордж Буш-старший у серпні 1991 року, за кілька тижнів до московського путчу, застерігав український парламент від "самогубного націоналізму", по суті, намагаючись утримати її в складі збанкрутілого Радянського Союзу.

Вівторковий спіч Джо Байдена, навпаки, концентрувався на тому, що, на думку Штатів, повинен зробити Київ для того, щоб скористатися чи не останнім шансом на те, щоб "вибороти свою справжню ідентичність".

На завершення візиту віце-президента США ВВС Україна спробувала систематизувати меседжі, які він озвучив в українській столиці.

"Жодна інша демократія"

Незважаючи на те, що деякі спостерігачі очікували від Джо Байдена розгромних оцінок на адресу української влади, його заяви в цілому були досить схвальними.

Після зустрічі з Петром Порошенком американський віце-президент відзначив, що Україна починає демонструвати певні обнадійливі ознаки виходу з кризи.

"Ми починаємо бачити реальні ознаки економічного прогресу… ВВП починає зростати, зростає промислове виробництво та сільськогосподарський експорт. Стабілізувалася національна валюта", — віддав він належне політиці української влади.

У жодній іншій демократії світу ракова пухлина корупції так не процвітає- Джо Байден.

Разом з тим, однією з головних тем виступів Байдена у Києві була боротьба з корупцією – судячи з його слів, явно недостатня.

"У жодній іншій демократії світу ракова пухлина корупції так не процвітає", — поставив він діагноз Україні під час промови у Верховній Раді.

Немов посилаючись на оптимістичні заяви, які лунають останнім часом від українських посадовців, він констатував: самого створення Антикорупційного бюро недостатньо, для реальної боротьби з корупцією потрібні реформи.

"Сполучені Штати будуть з Україною доти, поки ви демонструватимете прогрес у боротьбі з корупцією", — заявив Байден після зустрічі з Петром Порошенком.

Що саме станеться, якщо такого прогресу Штати не помітять, американський гість не уточнив.

Кадрові питання

Оглядачі називали візит Байдена вирішальним для політичної долі прем’єра Арсенія Яценюка.

Цієї п’ятниці його уряду виповнюється рік – а це означає, що з цього дня парламент може відправити його у відставку.

У політикумі не бракує охочих позбавити Яценюка посади, і поява на вулицях Києва сітілайтів з закликами його відставки є зайвим підтвердженням цього факту.

Підтримка чи непідтримка американським посадовцем чинного прем’єра на посаді могла стати вирішальним чинником для подальшого розвитку подій навколо переформатування уряду.

Публічно Джо Байден не висловлювався на цю тему безпосередньо, однак після його переговорів з Арсенієм Яценюком він заявив, що українські керівники "повинні співпрацювати, працювати разом, аби використати історичну можливість" створити стабільну і багату країну – хоча часом ця співпраця може видаватися важкою.


Перед критичною для уряду Яценюка п'ятницею прем'єр не отримав негативних сигналів від віце-президента США

Відвертішими були учасники "круглого столу з реформаторами" за участю Байдена.

"Не варто очікувати від США тиску щодо повного перезавантаження уряду. Ми ще не є країною стабільної демократії, тож для всіх (особливо для Європи) це буде поганий сигнал про нашу вічну нестабільність. Перезавантаження буде сприйнято як роз’єднаність", – написала у понеділок Оксана Нечипоренко з "Реанімаційного пакету реформ".

"Американські партнери не бачать способу забезпечити стабільності без збереження статусу кво. Візит віце-президента націлений на збереження союзу", — поділилася своїми враженнями депутатка парламенту Світлана Заліщук.

Отож видається, що у Арсенія Яценюка трохи поменшало клопотів перед критичною для нього п’ятницею.

Привіт Росії

Натомість промова Джо Байдена містила низку жорстких пасажів на адресу Москви.

"Думаю, народ Росії не розуміє, що робить Путін", — сказав він, припустивши, що саме тому російський президент так багато часу "ховається від власного народу".

Кремль порушує правила міжнародного співжиття, відмовляючи окремим країнам у праві на суверенітет та перекроюючи кордони між державами силою, під оплески депутатів заявив Байден.

Я хочу чітко сказати: США не визнають і ніколи не визнають спроби Росії анексувати Крим
Джо Байден

"Сьогодні Росія окупувала частину суверенної території України. Я хочу чітко сказати: США не визнають і ніколи не визнають спроби Росії анексувати Крим", — ці слова американського віце-президента зала українського парламенту зустріла стоячи.

Утім, це ще був не кінець.

Джо Байден прямо звинуватив Росію у постачанні озброєнь та живої сили озброєним загонам самопроголошених "республік" на сході України.

"Сепаратистські сили організовує та спрямовує, командує ними Москва. Москва!" – емоційно заявив з парламентської трибуни Байден.

Росія послідовно заперечує свою причетність до конфлікту на Донбасі.

Звернувши увагу на певну деескалацію конфлікту на Донбасі, американський віце-президент, втім, не пообіцяв Росії легкого життя і надалі: він сказав, що західні санкції з Москви не знімуть, поки вона повністю не виконає мінські домовленості.

Що з Мінськом?

Саме у виконанні мінських домовленостей Джо Байден вбачає єдиний можливий спосіб вирішення конфлікту на Донбасі.

При цьому – і це без особливого ентузіазму сприймається частиною українського політикуму – свої зобов’язання мають реалізовувати обидві сторони цього конфлікту.

У своїй промові в парламенті Байден перелічив кроки, які очікуються від Москви: виведення її сил з території України – утім, наразі вона навіть не визнає їхньої наявності на Донбасі, відвід важкого озброєння від лінії фронту – хоча воно формально мало б бути відведено вже давно, звільнення заручників та згода бойовиків на проведення виборів на базі законодавства України.

Зобов’язання України – амністія для тих бойовиків, які не скоювали важких злочинів та децентралізація, яка, знову ж таки, означає, в тому числі, проведення виборів на непідконтрольних урядові територіях.


Джо Байден та Петро Порошенко вважають реалізацію мінських домовленостей єдиним способом вирішення конфлікту на Донбасі

Віце-президент США озвучив свої вимоги до організації цього виборчого процесу: повний доступ ЗМІ, участь у виборчому процесі українських виборчих партій, безперешкодна робота місії спостерігачів ОБСЄ. Право участі у виборах вимушених переселенців з Донбасу.

Ці тези, видається, суперечать "планові Мореля", який нібито свого часу обговорювався у Мінську і був жорстко розкритикований українським політикумом.

Утім, чимало українських політиків та активістів вважають неприйнятним на даному етапі обговорення можливих виборів на Донбасі у будь-якому контексті.

І, схоже, під час розмови з "реформаторами" цю позицію до Байдена доносили.

"Наші американські партнери почули з нашого боку серйозні застереження, що тиск з боку заходу на Україну не співмірний з діями Росії. Зміни до Конституції та закон про вибори на окупованих територіях в нинішніх умовах можуть дестабілізувати державу", — написала за підсумками зустрічі з Байденом Світлана Заліщук.

Байден наголошує на тому, що Україна повинна виконувати мінські домовленості. Але пообіцяв, якщо Росія не виведе озброєння — вони теж не будуть змушувати нас проводити "самогубчі" вибори
Оксана Нечипоренко, "Реанімаційний пакет реформ"

А інша учасниця цієї самої зустрічі, Оксана Нечипоренко, заявила, що американський віце-президент готовий "увійти у становище".

"Мінські угоди, подобаються вони нам чи ні, ми повинні їх виконувати, навіть якщо їх важко комунікувати народу та виборцям. Байден наголошує на тому, що Україна повинна їх виконувати. Але пообіцяв, якщо Росія не виведе озброєння — вони теж не будуть змушувати нас проводити "самогубчі" вибори", — написала вона.

"Незлим тихим"

Утім, відзначають спостерігачі, головна теза, яку повторював у своїх київських виступах Байден: сьогодні Україна має справу з, можливо, останнім шансом "вибороти собі місце на Землі, створити свою ідентичність".

Шлях до цього, наголосив він, – реформи, часом непопулярні.

Байден провів паралель між нинішньою ситуацією в Україні та початками незалежності США, коли окремі рішення батьків-засновників цієї країни дорого коштували їм особисто, однак були благом для подальшого розвитку Штатів.

"Якщо ви доб’єтеся успіху, ви будете засновниками, першими керівниками першої демократичної, вільної, об’єднаної України", — звернувся він до депутатів Верховної Ради наприкінці свого спічу.

Однак чи дослухаються до цих слів українські політики і чи згадають колись Байдена "незлим тихим словом", як сам американський віце-президент побажав у своїй промові, покаже час – можливо, вже найближчі тижні та місяці, коли парламент почне роботу над проектами бюджету та податкової реформи, повноцінну роботу розпочне Національне антикорупційне бюро, зазнає переформатування Кабінет міністрів.

Джерело

Похожие статьи:

Новости УкраиныМосква виділить Києву другий транш лише після погашення боргу за газ

НовостиСкільки відсотків українців готові віддати Крим Росії?

Новости ПолитикиУряд США розглянув проект про допомогу Україні

Новости СпортаСьогоднішні виступи українців на Олімпіаді-2014 в Сочі

СтатьиЩо потрібно мати на випадок війни.

Комментарии 0

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети