Вчені створили спермороботів

11 июня 2015
3227 просмотров Голосов: 0 Автор:Вова Шешурак
article9108.jpg

Німецькі вчені — винахідники так званих спермороботів — вдосконалили своїх підопічних. Додали їм швидкості і маневреності. І тим самим наблизили до реальності давню мрію нанотехнологів про мініатюрні самохідні машини, які можна буде періодично впорскувати в кровоносні судини для чищення від бляшок. Або для заміни знайдених в організмі непридатних старих клітин на нові. Або — на перших порах для доставки ліків безпосередньо до уражених тканин. І діагностики прямо в осередку захворювання.

Але яким чином наномашини будуть рухатися? Де черпати енергію? Нанобатарейки доведеться створювати? Вельми оригінальне рішення знайшли німецькі вчені з дрезденського НДІ фізики твердого тіла і матеріалів імені Лейбніца. Вони запропонували використовувати для приводу ті «агрегати», які вже створила сама природа, сконструювавши сперматозоїди.

У сперматозоїда, або живчика, як його ще називають, крім голови з певним набором генетичного матеріалу замість мозку, є хвостик під назвою флагелум. Живчик ним інтенсивно обертає, немов пропелером або гребним гвинтом. Створює рушійну силу. Та ще й рулить, підгрібаючи до яйцеклітини.

Вчені — Вероніка Манданц з колегами — загнали сперматозоїди в мікроскопічні порожнисті металеві трубочки, діаметр яких зменшувався з 8 до 5 мікрометрів. Загнали так, що зовні залишилися тільки хвостики. Сперматозоїди старанно обертали ними. І рухалися.

Найголовніше: конструкцією можна було керувати за допомогою магнітного поля, спрямовуючи одержаних «біороботів» куди треба.

Наловити сперматозоїдів і запрягти їх не склало праці. Малюки самі залазили в трубочки, коли вчені насипали їх сперму. Сперматозоїд потрапляв в трубочку з боку широкої горловини і застрявав у вузькій. Вибратися назовні вже не міг. Залишався зафіксованим.

Нещодавно німці зробили наступний крок: знайшли спосіб підганяти спермороботів. З'ясувалося: якщо додавати в середовище кофеїн, то їх швидкість зростає на третину.

Аналогічним експериментами зайняті американські вчені — Метін Ситим і Бахарех Бехкам з Університету Карнегі Меллона. Але вони «запрягають» бактерії з числа тих, які оснащені хвостиками. Прикріплюють їх до полімерних капсул з магнітними домішками.

Американські біороботи рухаються в розчині глюкози зі швидкістю 15 мікрометрів в секунду. Нею же і харчуються. Управляють цими малятками з допомогою хімічних речовин. Одні змушують рухатися і прискорюватися, інші — гальмувати і зупинятися.

Експерти вважають сперматозоїдів більш перспективними. Вони могутніші, швидші, а головне, не викликають алергії. Тобто більш придатні для реалізації обіцянок нанотехнологів — в сенсі створення наноботів для ремонту і обслуговування людського організму.

Похожие статьи:

IT-ТехнологииДалекобійники можуть залишитись без роботи

ОбществоСекс із жінками скоро стане примітивним

Новости Сельского хозяйстваРазработан аграрный робот Agribot 01

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk