​Південний схід України виходить з-під контролю Києва (ФОТО + Інфографіка)

14 апреля 2014
13889 просмотров Голосов: 0 Автор:
article4457.jpg

Вчора сили безпеки України почали антитерористичну операцію в населених пунктах, які частково перейшли під контроль озброєних прихильників самопроголошеної Донецької народної республіки.

Результат протистояння визначить не тільки долю влади в Києві, а й майбутнє всієї України. Наслідком може стати і нове загострення відносин між Росією і Заходом: США звинувачують Москву в спробі реалізувати в Донецькій області кримський сценарій і загрожують новими санкціями.

Перші жертви

Ситуація в Донецькій області гранично загострилася минулої суботи, коли відразу в декількох районних центрах — Слов'янську, Краматорську, Червоному Лимані і Горлівці — різко активувалися прихильники федералізації України, яких центральні власті називають «сепаратистами». Вони діяли за одним сценарієм, беручи під контроль органи управління та відділення міліції і споруджуючи навколо них барикади з шин, мішків з піском і колючого дроту. Над захопленими будинками прилаштовували чорно-синьо-червоні знамена самопроголошеної Донецької республіки і прапори Росії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НА «VREMYA.EU»: У Макіївці прихильники федералізації взяли під контроль мерію

Нападники не зустріли майже ніякої відсічі з боку правоохоронних органів: за повідомленнями з місць, частина співробітників міліції перейшла на їх сторону, частина вирушила додому. Із співчуттям поставилися до протестуючих і представники місцевої влади. Говорячи про тих, хто захопив будівлю відділення міліції Слов'янська, мер міста Неля Штепа назвала їх «нашими донбаськими хлопцями», висловивши недовіру київській владі і підтримку Донецької республіки. Пізніше пані Штепа й зовсім покинула місто, після чого, за повідомленнями місцевих ЗМІ, керівництво Слов'янськом взяв на себе ветеран Афганістану В'ячеслав Пономарьов.

У ніч на неділю з ініціативи кандидата в президенти Петра Порошенка ситуація в Донецькій області була розглянута на екстреному засіданні Ради національної безпеки і оборони України. Там було прийнято рішення провести у Донецькій області «антитерористичну операцію» силами спецназу СБУ, а місцем її початку був обраний Слов'янськ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НА «VREMYA.EU»: В результаті силової операції в Слов'янську є жертви з обох сторін (ФОТО)

Слов'янськ — ключовий транспортний вузол південного сходу України, на території якого знаходиться чотири залізничні станції. Три залізничні лінії відходять на Лозову, Червоний Лиман і Краматорськ. Через околицю міста проходить автомагістраль Харків-Ростов М03 (E40), і від неї починається магістраль Слов'янськ-Маріуполь.

Вже в перші години спецоперації в Слов'янську пролилася кров. Про втрати сил безпеки і опозиції повідомив в «Facebook»і. о. голови МВС України Арсен Аваков:

«Слов'янськ. Убиті й поранені з обох сторін. З нашого боку — офіцер СБУ. Поранений керівник АТЦ СБУ (антитерористичного центру) і ще четверо. З боку сепаратистів — невстановлене число. Йде перегрупування сил». (ФОТО)

Протягом усього вчорашнього дня зі Слов'янська та інших міст Донецької області надходила суперечлива інформація про хід протистояння. Проте стало очевидно: переломити ситуацію українським силовикам так і не вдалося. Їх головним і єдиним досягненням стало розблокування двох блокпостів на в'їзді в Слов'янськ з боку Краматорська. Решта в'їздів до міста, а також адміністративні будівлі і вулиці райцентру залишалися під контролем опозиції.

Для надання допомоги силовикам в Слов'янськ вчора були терміново перекинуті з Києва близько 150 бійців «Правого сектора», а їх лідер Дмитро Ярош оголосив про повну мобілізацію своїх прихильників. Однак і прибуття на місце «правих» не переломило ситуацію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НА «VREMYA.EU»: У Слов'янську на сході України захоплений райвідділ міліції. МВС вислало спецназ

Ще одним підтвердженням того, що операція в Донецькій області на першому етапі провалилася, стало вчорашнє захоплення міськради в Маріуполі — другому за величиною місті Донецької області. У самому ж Донецьку вчора йшло формування загонів добровольців для відправки в Слов'янськ. А в донецькій адміністрації, що знаходиться під контролем активістів самопроголошеної Донецької республіки, пройшла прес-конференція, на яку журналістів з України не пустили.

У зв'язку з невдачею першого дня антитерористичної операціїі. о. президента Олександр Турчинов вчора ввечері оголосив, що для участі в ній буде залучена армія (ВІДЕО).

Кінцеві наслідки

Ескалація конфлікту на південному сході України може не тільки привести до зриву наміченої на 17 квітня в Женеві зустрічі у форматі 3+1 за участю голів МЗС Росії, ЄС, США та України, а й загрожує новим загостренням між РФ і Заходом.

Київ наполягає на тому, що в Донецькій області проглядається «рука Москви», і «в якості жертви» намагається заручитися ще більшою міжнародною підтримкою.

— Україна піддалася військової агресії. Диверсійні дії координуються і спрямовуються спецслужбами Росії, а організаційне ядро — місцеві кримінальні структури. Російська стратегія полягає в організації диверсійних атак на органи влади з метою провокації сутичок, — оголосив заступник голови адміністрації президента України Андрій Сенченко.

А і. о. міністра закордонних справ Андрій Дещиця у телефонній розмові з російським колегою Сергієм Лавровим зажадав «покласти край провокаційнії діяльності агентів російських спецслужб в східних областях України» і звинуватив Москву в спробі зриву женевської зустрічі.

І до цих пір Москва і Київ по-різному бачили формат цієї зустрічі. РФ наполягає на участі в переговорах представників південних і східних регіонів України, а також кандидатів у президенти. На думку Києва, в переговорах можуть брати участь тільки офіційні представники України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НА «VREMYA.EU»: Хейгел бачить «довгострокові наслідки» дій Росії в Україні

Останні ж заяви США свідчать про те, що в оцінці подій на південному сході України Вашингтон беззастережно став на бік Києва. Держсекретар Джон Керрі повторив тезу про «цілеспрямованої кампанії» РФ, покликаної підірвати позиції української влади, і пригрозив Москві «додатковими наслідками», якщо вона продовжить цю лінію. У російському ж МЗС стверджують, що Джон Керрі «не зміг представити докази втручання російської сторони». Більше того, Москва сама попереджає про загрозу зриву женевської зустрічі у випадку застосування сили проти опонентів української влади на сході країни.

А вчора ввечері МЗС РФ назвав «наказ Турчинова використовувати армію для придушення протестів» «злочинним», попередивши, що «від Заходу зараз залежить можливість уникнути громадянської війни на Україні», і оголосив, що Москва «виносить кризову ситуацію на південному сході України на терміновий розгляд Ради Безпеки ООН і ОБСЄ».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НА «VREMYA.EU»: РНБО розпочинає антитерористичну операцію із залученням Збройних сил (ВІДЕО)

Результат протистояння на Донбасі може не тільки визначити долю влади в Києві, стаючи критичним тестом на її здатність керувати країною напередодні президентських виборів 25 травня. Ескалація конфлікту і його перехід в силову фазу стають додатковим аргументом на користь позиції про необхідність якнайшвидшого проведення конституційної реформи та децентралізації влади на Україні.

Похожие статьи:

Новости ПолитикиПротестуючі в Донецьку вивісили прапор Росії над будівлею облради

Новости ПолитикиПрихильники федералізації в Маріуполі вибрали 75 народних депутатів

Новости Украины​В результаті силової операції в Слов'янську є жертви з обох сторін (ФОТО)

Происшествия​У ході спецоперації у Харкові будівлю обладміністрації звільнено

Новости Политики​У Макіївці прихильники федералізації взяли під контроль мерію

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk