Населення профінансувало в минулому році держбюджет на 185,8 млрд. грн.

7 июня 2015
3615 просмотров Голосов: 0 Автор:Вова Шешурак
article9013.jpg

Думка про те, що бізнес, особливо великий, є головним годувальником держави, міцно засіла в головах українців. В тому числі і завдяки нав'язування даної тези самим великим бізнесом. Дійсно, в нашій країні компанії виконують роль податкових агентів. Формально саме вони платять в державну казну чотири ключових податки (на прибуток, ПДВ, акциз і податок). В минулому році ця четвірка принесла в загальний фонд держбюджету 225,6 млрд. грн., забезпечивши 85% податкових надходжень держави і 76% доходів в цілому. При цьому, за даними головного Міжрегіонального управління Державної фіскальної служби, лепта великого бізнесу склала 103 млрд. грн.

Насправді самі компанії платять в казну лише податок на прибуток. А це всього 39,8 млрд. грн. за 2014 р. В інших випадках вони є посередниками між державою і населенням, на якому в дійсності лежить основне фіскальне навантаження. У разі прямих податків, наприклад на доходи фізосіб, це більш очевидно, оскільки платник позбавляється частини своїх доходів. Але непрямих споживчих податків — ПДВ і акцизу — українці не помічають, адже вони обоє вже «вбудовані» в ціну товарів, що купуються. Між тим тільки за допомогою цих трьох податків населення профінансувало в минулому році держбюджет на 185,8 млрд. грн. Іншими словами, кожен українець від малого до великого віддав державі в середньому 4320 грн. І це не рахуючи нарахувань на фонд оплати праці, що спрямовуються до Пенсійного фонду та фондів соцстрахування, а також податку на нерухомість і транспортні засоби та військового збору. Тільки останній у минулому році забезпечив надходження до бюджету в розмірі близько 2 млрд. грн. У нинішньому році ця сума може збільшитися до 6-8 млрд. грн.

Що стосується податку на прибуток, то в цьому випадку левова частка коштів дійсно надходить від великих корпоративних платників податків. До них відносяться компанії, які протягом останнього року отримали дохід понад 500 млн. грн. (або сплатили за цей період у держбюджет податків на суму понад 12 млн. грн.). В минулому році такі підприємства сплатили 23 млрд. грн. податку на прибуток, тобто 58% відповідних надходжень по всій країні. Примітно, що список великих платників податків, який затверджується податковими органами на рік вперед, за останні роки помітно збіднів. Якщо на початку 2014 р. в цьому переліку фігурувала 2131 компанія, то до поточного року там залишилося 1978 учасників, що цілком логічно під час кризи. У 2013 р. економіка ще демонструвала слабкий ріст, збитки отримали 34% компаній, чий негативний фінансовий результат за підсумками року склав 205,2 млрд грн. Але 2014 р. був менш вдалим: економіка знизилася на 6,8%, більшість галузей загортали виробництво. Не дивно, що чотири з десяти компаній закінчили рік з мінусом. «Українцям було б простіше відчути себе „годувальниками“ країни і вимагати від держави підзвітності і підконтрольності, якби наша країна перейшла до загального декларування доходів», — розповідає виконавчий директор «CASE-Україна» Дмитро Боярчук. Такий підхід практикується, наприклад, в США і країнах Європи: платник податків-громадянин раз на рік самостійно заповнює декларацію про доходи, в яких вказує надходження з різних джерел (дані по заробітній платі, страхові платежі, інвестиційний дохід, відсотки по банківських вкладах, прибуток від операцій з нерухомістю тощо). Потім він звіряє суму податків, нараховану податковими агентами, претендує на певні знижки і платить власне прибутковий податок. Ідею запровадження такої системи розглядали і в уряді екс-прем'єра Миколи Азарова, і нинішнього глави Кабміну Арсенія Яценюка. Але до реалізації ідеї справа не дійшла.

Похожие статьи:

ЭкономикаНові податки 2015 року

Новости ЭкономикиЗа сім місяців надходження до держбюджету зросли на 63 млрд. гривень

ОбществоОлег Добровольський податковець-хабарник

ЭкономикаДуже скоро українці почнуть платити податки по-європейськи

ЭкономикаБізнес-омбудсмен Шемета зустрівся з аграріями

Комментарии (0)

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети