Олег Гаваші: Як відрізняється словацький і український парламент

11 марта 2016
5660 просмотров Голосов: 1 Автор:Pavel Nek
article12178.jpg

Інтерв'ю Олега Гаваші, надзвичайного і повноважного посла України в Словацькій Республіці.

Розкажіть про словацько-українські відносини.

Хочу сказати, що майже 19 років частина сучасної території України входила до складу Чехословаччини. Словаччина, мабуть, єдина сусідня країна, яка абсолютно немає ніяких земельних претензій, немає ніяких політичних претензій, немає питань і проблем із словаками, які проживають на території України. Ніяких відкритих питань між Україною і Словаччиною немає і це головне. Одне єдине питання яке виникало, це було на початку 90-х років, коли був розподіл, коли Україна стала незалежною державою, коли Словаччина стала незалежною державою, питання будівництва Криворізького гірничо-збагачувального комбінату, яке не вирішено по сьогоднішний день, комбінат будували спільними зусиллями. На сьогоднішній день його ніхто не будує, але і по цьому немає абсолютно ніяких питань.На відміну від Румунії, з якою у нас дуже багато питань, особливо земельних. Тиса підмиває берег України, тому все більше і більше нашої території поступово відходить до Румунії. І це питання необхідно вирішувати. З Угорщиною основне питання, що вони роздають і надалі планують роздавати паспорти громадян Угорщини у нас в Україні. Словаччина максимум що робить, це видає посвідчення закордонного словака, яке дає пільги при отриманні візи для поїздки в Словаччину. Немає потреби в додаткових документах. 
В нас дуже багато спільного.І Україна, і Словаччина в один час отримали незалежність. І ми, і вони вийшли із соціалістичного табору. І у нас, і у них весь час хтось пробував бути "старшим братом". У нас Росія, у них Чехія. 
Ми базовий фундамент мали практично однаковий, але який шлях за цей час пройшла Словаччина, який шлях пройшли ми. Це все вдалось зробити за рахунок реформ. Основні реформи були зроблені тоді, коли очолив уряд Прем'єр-міністр Цурінда, а міністром фінансів був Іван Мікош. Зараз, Цурінда є радником Петра Порошенка, а Мікош — радник Міністра економіки і фінансів і працює якраз над реформуванням нашої податкової системи. 
За рахунок реформ в Словаччину прийшли інвестори великих автомобільних компаній та і не тільки.

На сьогоднішній день, Словаччина займає 1 місце по росту економіки серед країн ЄС. Словаччина найкраще вийшла із кризи, яка була у 2009 році.Словацька республіка на сьогоднішній день найбільший виробник автомобілів на душу населення у світі.

В 2014 році було засідення Вишеградської четвірки і президент Петро Порошенко був запрошений на неї і мав зустрітись із заступником голови партії "Смерд", але зустріч не відбулась. Він подав у відставку наступного дня, через підозри у незаконному виграші тендеру на власну фірму і люди вийшли на мітинг проти нього. Вийшло біля двох з половиною тисяч людей. І це не єдиний такий випадок в Словаччині. Тому що, на політику стоїть політична відповідальність. І якщо є підозра, то потрібно нести відповідальність. Якби наші політики дотримувались такої ж думки, то у нашому парламенті ситуація з політиками була б набагато кращою.

В 2010 році були парламентські вибори і на них перемогла партія "Смерд". Партія Прем'єр-міністра Роберта Фіца.Їм надали перевагу 36% виборців. Союзниками була партія "СМС", яка в парламент навіть не попала, тому що набрала тільки 3%.

Український парламент від словацького відрізняється тим, що коли в нас опозиція підготовлює якийсь законопроект, то Верховна Рада України має проголосувати за нього, а в Словаччині не голосують. Тут якщо подала опозиція, то він вже автоматично проголосований.


Цю систему взагалі можна поміняти?

Це просто домовленості, вони вважають такий принцип правильним і дотримуються його.В словацькому уряді ніколи не було "сигнального" голосування, їм не поясниш цього.В них іде обговорення і ще є можливість потім обмінятися думками, а потім переходять тільки до голосування, воно може бути 10-15 хвилин, називається закон і голосується. В Словаччині також не можна голосувати в раді за колегу, вони як ставали депутатами, то розписувались, що не будуть порушувати умов, адже в них в пергаменті написано, що можна голосувати тільки за себе.В Україні таких випадків були сотні. Ось так відрізняється словацький і український парламенти.

Україну і Словаччину зараз найбільше поєднює саме політичне питання. Міністр Словаччини Роберт Фіцо минулого року розкритикував продовження санкцій ЄС щодо Російської Федерації і цим самим зробивши собі "чорну" репутацію. 
І вже декілька днів назад, він знову заговорив на цю тему.Прем'єр-міністр Словаччини закликав до якнайшвидшого скасування антиросійських санкцій, назвавши їх нонсенсом. По-перше, скоро парламентські вибори і Фіцо планує їх виграти та ще й із великим відривом, і тому він хоче знайти собі нових прихильників. 
По-друге, Словаччина має на сьогоднішній день підписану угоду до 2028 року із Росією, що незалежно від того, який об'єм газу прокачується через територію Словаччини, вони отримають біля 300 мільйонів євро за транзит. Це великі гроші і втратити цю суму Словаччина не хоче. Вони будуть будь-якими способами боротись за це. Фіцо також є прагматиком і не любить їздити в інші країни по робочим зустрічам.І не просто було вирішити питання, щоб він минулого року здійснив робочу поїздку до України. Його прагматизм заключався в тому, що коли вирішувались питання по транзиту газу він вдався до хитрого способу. Є 4 труби, які використовуються для того, щоб з Європи качати газ. За ці труби Росія заплатила, вони використовуються на 50%, а інколи й менше, можна сказати, що дві труби працюють, а дві не працюють.Але є підписані угоди і словаки не можуть їх порушити, тому що Росія їм платить за це, навіть не прокачуючи повністю труби. Використовувати ці труби було не дозволено. 
Була труба Вояни-Ужгород, за рахунок додаткових перекачуваних врізок почали закачувати в цю трубу газ і через цю трубу, українці отримують блакитний вогонь. Перший рік закачували до 27 мільйонів кубометрів газу на добу. На сьогодні в робочому режимі прокачка може бути до 41 мільйона кубометрів. Зараз ведуться роботи, щоб збільшити прокачку до 57 мільйона. Україна минулого року отримала більше газу із Європи через Словаччинну ніж через Росію.


Словаччина запрошувала близько двохсот дітей із Донецької та Луганської областей на відпочинок в парламентський комплекс. Наші поранені проходили реабілітацію у місцевих військових шпиталях. Також Словаччина однозначно заявляє, що Крим — тимчасово окупована територія і її потрібно повернути. Ще Словаччина вважає, що війну на окупованих територіях потрібно припинити. Коли стало відомо, що на стороні бойовиків воюють чотири словаки, парламент Словаччини проголосував за те, що при поверненні в країну, їх чекатиме кримінальна відповідальність. Приймати участь у різних військових формуваннях мають тільки з дозволу президента. Словаччина і Україна є дуже близькими країнами. За останній час було проведено багато зустрічей між дипломатами цих країн. Міністр закордонних справ Словаччини за останні 2 роки прилітав до України 5 разів із робочим візитом. 2 вересня 2014 року було відкрито реверс газу із Словаччини в Україну, де зустрілись Прем'єр-міністри обидвох країн.І таких зустрічей було безліч, тому варто починати говорити про якусь серйозну співпрацю між Україною і Словаччиною.

Скільки на території Словаччини є українців, як допомагає Київ і сама Словаччина і як країна ставиться до національних груп?

На території Словаччини найбільша національна група — угорці. Їх старались розселяти по всій країні, щоб вони не змогли зібратись усі разом і створити свою автономію. Місця компактного проживання є. Більшість українців які є, проживають на Сході країни. Словаки стараються пропорційно виділяти кошти на усі групи. Раз на рік подається програма дій і раз на рік виділяються кошти. Шкіл з українською мовою викладання в Словаччині немає, українську мову можуть вивчати, але інші предмети там викладаються словацькою чи угорською мовами. 
У 2010 році в Ужгороді було відкрито культурний центр словацької меншини і словацьку школу. У відповідь, в Словаччині був відкритий центр української культури та школа імені Тараса Шевченка.

Останнім часом збільшилася кількість студентів з України, які вирішили навчатися в Словаччині. Можна вчитися безкоштовно, знаючи словацьку мову. Або на платній формі, знаючи англійську мову.

Яка середня заробітня плата у Словацькій республіці?

Середня заробітна плата в Словаччині складає 980 євро.

У нас в Бурштині зараз створюється індустріальний парк, чи можливо якихось інвесторів зацікавати тим, що в нас низькі заробітні плати, щоб вони інвестували в нашу площадку?

На жаль, на сьогоднішний день і цей період не стоїть тільки питання економічної вигоди, бо в нас дешевша робоча сила. Вони краще готові, що б сюди перейшло виробництво і воно було тут. Головне для інвесторів, це стабільність ситуації.До того ж, у нас крадуть, у будь-який момент можуть вкрасти і залишити вас з нічим.

Похожие статьи:

РелизыОбращение к послу Украины в России

ПроисшествияУкраинский посол в Москве отозван для консультаций

Новости КиеваАктивисты разгромили посольство РФ в Киеве

Новости в миреМЗС Франції викличе посла України у зв'язку подіями у Києві

Новости ОбществаПосол США в Україні Джеффрі Пайєтт не задоволений реформами та фрустрацією в Україні

Комментарии 0

Связаться с нами:

facebookgooglemailodrsstwittervkvk

закрыть

Соц сети